About University / Новини університету / Студенти ХНТУ взяли участь в урочистостях з нагоди 225-ї річниці Лиманської битви |
Студенти ХНТУ взяли участь в урочистостях з нагоди 225-ї річниці Лиманської битви
Created 19.06.2013 11:25
Студентів Херсонського національного технічного університету з метою впровадження положень Концепції національно-патріотичного виховання студентської молоді залучають до активної діяльності з вивчення історії України та Херсонської області.
Так, 17 червня 2013 року студенти відвідали міський захід, присвячений святкуванню 225-ї річниці Лиманської битви на Дніпро-Бузькому лимані та 225-ту річницю від дня козацької присяги героя Американської війни за незалежність і батька військово-морського флоту США Джона Пола Джонса.
Урочистості відбулись на набережній ім. О. Федорова у парку Слави, за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Сполучених Штатів Америки в Україні Джона Теффта, голови обласної державної адміністрації Миколи Костяка, голови обласної ради Віктора Пелиха, в.о. міського голови, секретаря міської ради Зої Бережної, представників українського козацтва та ін.
Керівництво області відзначило, що на Херсонщині вперше таким великим і поважним загалом відзначається річниця Лиманської битви, у якій доленосну перемогу здобули українські козаки та моряки російського флоту на чолі з національним героєм Сполучених Штатів Америки адміралом Джоном Полом Джонсом.
Гості свята переглянули яскраву хореографічну інсценізацію, яку поставили митці Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка під керівництвом хореографа Сергія Швидкого та звукорежисера Олексія Сікорського. У видовищному дійстві також взяли участь козацькі організації Запорізької, Миколаївської та Херсонської областей.
Перший ліворуч – Анатолій Шульженко, студент факультету кібернетики |
Д. Теффт у своєму виступі зазначив, що йому та його дружині Маріеллі дуже приємно бути у Херсоні та брати участь в урочистостях. Він розповів про постать Джона Пола Джонса та вручив примірники двох біографічних книжок про американського героя, перекладених на українську мову та виданих в Україні, керівництву міста та області. «Сподіваюсь, що зв’язки, встановлені 225 років тому, будуть розвиватися на благо двох наших народів . Для мене важливий той факт, що Джон Пол Джонсон налагодив дружні стосунки з козаками не лише як військовий лідер і командир, а виключно на особистому рівні, за що його навіть посвятили в козацьке братерство », - підкреслив пан Посол.
За козацькою традицією, пана Д. Теффта прийняли в почесні козаки Українського козацтва і вручили шаблю .
Громадянинові США Олегу Головатому, нащадкові козацького кошового отамана Антіна Головатого (під його командуванням козацька флотилія брала участь у битві), під час урочистостей було вручено козацьку хоругву Покрови Пресвятої Богородиці.
По завершенню урочистостей на набережній козаки танцювали гопак і билися мішками. Далі пройшла дегустація вин з богами Діонісом і Бахусом (актори театру Куліша), які по ходу організовували конкурси, а всі охочі мали можливість скуштувати справжнього козацького куліша .
Історична довідка
Джон Пол Джонс – національний герой США, один із засновників американського ВМС, контр-адмірал російського флоту. За походженням шотландець. Пасивні дії Лиманського ескадри в російсько-турецькій війні 1787-1791 рр. спровокували імператрицю Катерину II запросити Джонса на російську службу. У якості контр-адмірала його направили в Дніпровський Лиман, у розпорядження Г. А. Потьомкіна. В обложеному Очакові він прийняв командування над Лиманською ескадрою. Джон Пол Джонс знайшов спільну мову з запорізьким козацтвом. У результаті успішних дій ескадри, у взаємодії з флотилією під командуванням Н. Нассау-Зіген і армійськими частинами на Кінбурнській косі, очолюваними А. В. Суворовим, турецький флот у битвах 7, 17 і 18 червня 1788 під Очаковом зазнав серйозні поразки. Саме в цій битві козацька гребна флотилія під командуванням Сидіра Білого та Антіна Головатого під прикриттям парусної ескадри контр-адмірала Джона Пол Джонса знищила залишки турецьких суден, блокованих під Очаковом. Після перемоги над турками Джона Пола Джонса посвятили в козаки. У Вашингтоні, столиці США, в центрі знаходиться меморіал, присвячений Джону Полу Джонсу.