ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ № 27 (жовтень 2017)

Шановні співробітники - члени профспілкової організації

Херсонського національного технічного університету

ВІТАЄМО ВАС ЗІ СВЯТАМИ!!!!

14 жовтня українці відзначають чотири великі свята:

- День святої Покрови Пречистої Богородиці

- День Українського козацтва

- 74-а річниця створення Української повстанської армії (УПА) - 1942 р.

- День захисника України (від 14 жовтня 2014).

14 жовтня - значуща дата, яка щорічно переповнює гордістю та хвилюваннями серця мільйонів громадян нашої України.

З давніх-давен Богородиця була покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань.

У християн східного обряду сьогодні свято Покрови Пресвятої Богородиці. Свято Покрови здавна є одним із найулюбленіших українських свят, хоча воно і не входить до 12 головних церковних свят року (не є дванадесятим).

 

Чотирнадцятого жовтня відзначається одне з найбільш шанованих свят в Україні - свято Покрови Пресвятої Богородиці, або, як зазвичай кажуть, "Покрови" чи "Святої Покрови".

Воно було введено у християнство тільки в 10 столітті і має під собою чи то легенду, чи то реальну подію, яка відбулася в стародавньому Царгороді (Константинополі).

 

На ту пору місто було оточене чужинцями (за різними джерелами – то могли бути як давні руси (скити) на чолі з князем Аскольдом, так і агаряни (магометани – араби або турки), і Божа Мати начебто покрила своїм омофором городян, які молилися на все нічній службі у Влахернському храмі. Свідками чудесного видіння були святий юродивий Андрій і його учень Єпифаній: під церковним склепінням з’явилася Пресвята Богородиця в оточенні ангелів, пророків i апостолів, і накрила віруючих своїм дивовижної краси омофором.

Це видіння було провістям перемоги – невдовзі ворог відступив, і місто було врятовано від знищення. Відтоді Покрова асоціюється з заступництвом і захистом від ворога як видимого, так і невидимого. Особливо шанували Богородицю-Покрову запорізькі козаки. Вони мали на Січі церкву в Її честь, а також ікону її Покрова. Йдучи в похід на ворога, козаки відправляли молебень до своєї Покровительки. Повернувшись щасливо з походу, складали Їй подяку.

Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай пише, що після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році козаки, що пішли за Дунай, взяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.

Крім того, свято Покрови було надзвичайно шанованим і серед українського селянства: другого місяця осені чекали з особливим нетерпінням, адже з Пречистої, тобто з 14 жовтня дозволялося справляти весілля. Це був період, коли в селах масово шлюбували дітей. У народі так і казали: «Жовтень на весілля багатий», а сам місяць називали ще «весільником». До початку жовтня закінчувалися всі найважливіші сільські роботи на землі й селянин міг дозволити собі відпочити.

Це була найблагодатніша пора для весільних гулянь, початку вечорниць. На Покрову в Україні закінчувався термін найманих робітників, у Карпатах поверталися з полонин пастуші отари. На честь Покрови в Україні збудовано чимало храмів. Однією з найстаріших є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 році як фортеця. Нині ця унікальна споруда – діючий храм і музей водночас. Для козаків Покрова була найбільшим святом. Пресвяту Богородицю козаки вважали своєю заступницею і покровителькою. Цього дня відбувалися вибори нового отамана.

Згідно зі свідченнями істориків, саме на Волині, в урочищі Вовчак Турійського району Волині,14 жовтня 1942 року, на Покрову, зародилась Українська Повстанська Армія. У 1943-1944 роках тут діяла велика база УПА під назвою «Січ»..

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Втім, одвічно справжніми і непідробними залишаються військова честь і гідність воїнів-захисників Вітчизни.

З 2015 року в офіційному календарі з'явилося нове державне свято - День захисника України (День захисників Вітчизни). Назва цього популярного в народі свята говорить сама за себе. Захист своєї Вітчизни від зазіхань з боку тих, хто час від часу намагається загрожувати державним засадам будь-якої країни - свята справа.

ІСТОРИЧНІ МІСТА ТА МІСТЕЧКА ХЕРСОНЩИНИ!

В Херсонській області є багато мальовничих місць. Берислав - розташоване на річці Дніпро на правому березі Каховського водосховища за 77 км від обласного центру. У місті збереглися залишки фортечних мурів XV-XVII ст., унікальна пам’ятка дерев’яного культового зодчества запорозьких козаків – Введенська церква. Також на самій території стояла церква Покрови Пресвятої Богоматері, були також різні майстерні, курені, шинки та постоялі двори. А неподалік від Берислава – залишки Кам’янської Січі, однієї з останніх в історії українського козацтва. На території сучасного Берислава в 3-4 ст. н.е. розташовувалась столиця Остготського королівства Данпарштадт, в кінці 14 ст. – резиденція хана Тохтамиша – Догангечіт, 15 ст. – переправа через Дніпро, литовська фортеця й державна «Вітовтова митниця».

Кизи-Кермен - у перекладі означає «Дівоча фортеця».

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці 1726 р.

У наш час археологічні залишки Кам’янської Січі знаходяться на території села Республіканець Бериславського району. Заснували цю січ у 1709 році козаки на чолі з кошовим отаманом Костем Гордієнком після Полтавської битви.

Останній притулок 532 солдатів, моряків та козаків.

Винний льох.

Могила Кості Гордієнка.

У 1725 році Кам’янські козаки заснували нову січ – Олешківську. Через три роки по смерті Петра І, у 1728 році, козаки повертаються до Кам’янської Січі. Січ мала ремісниче передмістя. Тут козаки займалися гончарством, литтям кольорових металів тощо. Ця Січ стала однією з останніх в історії українського козацтва.

На Херсонщині є багато мальовничих місць куди профком може організувати поїздку для співробітників членів профспілки. Будемо сподіватись, що ви не залишитеся байдужими до пропозицій і будите приймати активну участь у поїздках.

ПРОФСПІЛКОВИЙ КОМІТЕТ ХНТУ