Головна

Про університет / Новини університету / НЕСКОРЕНІ ДІТИ ХЕРСОНЩИНИ. ВІДНОВЛЕННЯ

НЕСКОРЕНІ ДІТИ ХЕРСОНЩИНИ. ВІДНОВЛЕННЯ

За складних умов військового стану в державі, вищі навчальні заклади окрім своєї основної місії, навчальної та просвітницької, мають ставати центрами та осередками формування патріотично-виховної роботи серед молоді. На це повноцінно мають бути спрямовані ресурси і зусилля як ЗВО, так і особистісно-професіональні зусилля професорсько-викладацького складу.

Кожен регіон війна зачепила різним чином і для кожного ЗВО це формує свою глибину і змістовність нових завдань. Херсонська область перебуває на вістрі бойових дій, багато мешканців покинуло свої домівки, усі ЗВО змушені були евакуюватись в безпечні регіони України. Незважаючи на ці складні умови, Херсонський національний технічний університет окрім основного профілю своєї діяльності реалізує свою громадянську місію перед Херсонською громадою через започаткування і реалізацію нових необхідних для країни і регіону форм і напрямків роботи. Основними завданнями в цьому сенсі є:

  • Об'єднання активної молоді регіону навколо процесу повоєнного відновлення Херсонщини.
  • Активізація громадянської активності юнаків і дівчат Херсонської області шляхом громадянської освіти, створення комунікаційних площадок для навчання та набуття досвіду, залучення юнаків і дівчат до активних процесів самоорганізації та участі у повоєнних перетвореннях на території області.
  • Поширення справжніх загальнолюдських цінностей (честь, порядність, професійність, патріотизм тощо) у міцній зв’язці із духовними цінностями та традиціями українського народу.
  • Реалізація особистісного потенціалу юнаків і дівчат, націленого на формування соціальної креативності, готовності та здатності брати на себе відповідальність за власне майбутнє.

Саме для виконання цих завдань Херсонський національний технічний університет і Херсонська обласна військова адміністрація стали співорганізаторами проєкту «Нескорені діти Херсонщини. Відновлення». Проєкт був розроблений молодими херсонцями, учасниками програми Міжнародного республіканського інституту (USAID) «Академія політичного лідерства».

Ректор Херсонського національного технічного університету Олена Чепелюк та заступник голови Херсонської обласної військової адміністрації Володимир Клюцевський брали безпосередню участь в реалізації проєкту.

Проєкт має на меті навчання юнаків і дівчат херсонської громади, які змушені були виїхати до різних регіонів України та закордону, основам участі у громадському житті та включення їх в процеси післявоєнного відновлення Херсонщини; формування молодої, прогресивної місцевої та регіональної еліти, здатної в майбутньому успішно відновлювати і реформувати країну, свій регіон, свій населений пункт.

За своєю суттю проєкт являє собою дводенний інтенсив, який включає в себе серію тренінгів, які мають на меті:

  • дати знання основ системи управління населеним пунктом;
  • ознайомити з базовими формами активності у громадському житті;
  • навчити аналізувати та виокремлювати проблеми повоєнного відновлення населеного пункту;
  • навчити формувати ідеї змін і відновлення у громаді та створювати проєкти на їх основі;
  • навчити розробляти проєкти, важливі та необхідні для мешканців населеного пункту;
  • навчити основам взаємодії з місцевою владою;
  • навчити працювати у проєктній команді;
  • розвинути навички командної роботи в комфортних та некомфортних ситуаціях;
  • показати способи поширення проєктів серед мешканців населеного пункту та залучення до їх підтримки.

Першим місцем, де було реалізовано проєкт, стало м. Хмельницький, проект реалізовано за підтримки ради внутрішньо переміщених осіб при Хмельницькій обласній військовій адміністрації. Два дні, 13-14 січня 2024 року, інтенсивних тренінгів, практичних занять, презентацій були спрямовані на ознайомлення юнаків і дівчат з наявними проблемами відновлення херсонської громади та адаптацію їх до післявоєнного життя.

Тренерську роботу в проєкті здійснювали доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри державного управління та місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, експерт Міжнародного республіканського інституту (USAID) Олег Половцев та студентка кафедри державного управління та місцевого самоврядування, член Студентського парламенту Херсонського національного технічного університету, випускниця програм «Школа молодого політика» і «Академія політичного лідерства» Міжнародного республіканського інституту (USAID) Олена Зубаль.

По завершенні тренінгів учасники сформували 4 проєкти, запропоновані на підтримку херсонської громади:

  • «EnglishBlend» - онлайн-школа англійської для підлітків з окупованої території та переселенців;
  • «YouthNook» - проєкт покращення інфраструктури бомбосховищ з врахуванням потреб молоді;
  • «Бурундучки-рятівнички» - освітня онлайн-платформа для навчання юнаків і дівчат основам першої медичної допомоги;
  • «Полотно спокою» - проєкт створення плакатів з психологічною допомогою та словами підтримки для людей в бомбосховищах.

Проєкти, розроблені учасниками були надіслані ХОВА задля їх вивчення та розгляду можливості їх реалізації в Херсоні.

По завершенню навчання кожен учасник був нагороджений іменним сертифікатом, футболкою з логотипом проєкту «Нескорені діти Херсонщини. Відновлення» та солодощами. Присутні на фінальній презентації проєктів батьки юнаків і дівчат, учасників проєкту, висловили щиру подяку організаторами та тренерам проєкту «Нескорені діти Херсонщини. Відновлення».

Запити на подальшу реалізацію цього освітнього проєкту вже надійшли від осередків херсонської громади в Одеській, Львівській областях та Варшавської діаспори херсонців.