Головна

Про університет / Новини університету / ДО 100 РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВИДАТНОГО ВЧЕНОГО-МАШИНОЗНАВЦЯ, ПРОФЕСОРА ВАЛЕНТИНА ПАВЛОВИЧА НЕТЬОСОВА

ДО 100 РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВИДАТНОГО ВЧЕНОГО-МАШИНОЗНАВЦЯ, ПРОФЕСОРА ВАЛЕНТИНА ПАВЛОВИЧА НЕТЬОСОВА

Валентин Павлович Нетьосов народився 07 червня 1925 року в с. Перськ Воронезької області. У 1932 р. розпочав навчання в с. Перебій тієї ж області, куди переїхала його родина. З 1937 року родина Нетьосових проживала у с. Алімкент Ташкентської області, де Валентин у 1941 році закінчив 9 клас, на канікулах працював учнем слюсаря, слюсарем на Алімкентському бавовняноочисному заводі, де відбулося його перше знайомство з технологічними машинами.

Брав участь у Другій світовій війні у 1943 – 1945 роках, служивши здебільшого в розвідувальній роті 20-ї повітряно-десантної бригади. У лютому-березні 1945 року брав участь у Балатонській оборонній операції, визволенні Відня. Війну закінчив 16 травня 1945 року у Чехословаччині, військову службу продовжував до 1946 року, отримав звання старшого лейтенанта, нагороджений орденами та медалями.

Фотографії В.П. Нетьосова - червоноармійця та професора

1946 року, після повернення до Узбекистану, закінчивши підготовчі курси, Валентин Павлович вступив до Ташкентського текстильного інституту, який закінчив з відзнакою 1952 року і до 1964 року працював на кафедрі теорії механізмів і машин. 1961 року в Московському текстильному інституті Валентин Павлович захистив кандидатську дисертацію «Некоторые вопросы механики трясильного механизма куделеприготовительной машины «КПК-1»». В дисертації, за рахунок застосування сучасних методів теоретичних та експериментальних досліджень, і реалізації за рахунок цього уточнених розрахунків кінематичних та силових параметрів механізму, стало можливим у нових машинах підвищити швидкохідність в 2..3 рази за рахунок більш точного визначення навантажень деталей.

Фрагменти автореферату кандидатської дисертації В.П. Нетьосова «Некоторые вопросы механики трясильного механизма куделеприготовительной машины «КПК-1»»

Згодом Валентин Павлович переїздить до м. Херсона, де у 1964 – 1969 роках працює доцентом та завідувачем кафедри теорії механізмів і машин Херсонської філії Одеського технологічного інституту ім. М.В. Ломоносова, виконуючи також обов'язки декана механіко-технологічного факультету.

У 1969 році Валентин Павлович переходить на роботу до Херсонського сільськогосподарського інституту імені О. Цюрупи, де працює завідувачем кафедри теоретичної та будівельної механіки, а також деканом гідромеліоративного факультету.

Будучи машинознавцем, Валентин Павлович починає цікавитись достатньо новим на той час класом технологічних машин – томатозбиральних комбайнів. Він виконує дослідження фізичних властивостей помідорів, що дає можливість описати механіку статичної та динамічної взаємодії з робочих органів томатозбиральних комбайнів з плодами, що, в свою чергу, формує вихідні дані для синтезу механізмів цих машин.

Фрагменти статті В.П. Нетьосова «Определение некоторых физических свойств томатов» / В.П. Нетесов // Консервная и овощесушильная промышленность. - 1975. - №8. - С.36-38.

Фрагменти статті В.П. Нетесова Кинематическое исследование плодоотделительного механизма помидороуборочных машин аналитическим методом / В.П. Нетесов // Тракторы и сельхозмашины. - 1975. - №9. - С.25-27.

В результаті Валентином Павловичем запропоновано напрям створення томатозбиральних машин, що повністю виключають ручну працю, запропоновано та обгрунтовано кінематичні та силові параметри механізмів, що у них застосовуються. Отримані результати лягли в основу докторської дисертації «Механико-технологические основы машинной уборки помидоров», що була захищена 1980 року у Воронезькому сільськогосподарському інституті, та стали основою монографії «Томатоуборочные комбайны».

Фрагменти автореферата докторської дисертації В.П. Нетьосова«Механико-технологические основы машинной уборки помидоров»

Фрагменти монографії В.П. Нетьосова «Томатоуборочные комбайны»

У 1981 році Валентин Павлович повертається до Херсонського індустріального інституту, де знов працює завідувачем кафедри теорії механізмів і машин. Властиво, що фокус його наукових інтересів повертається до механізмів текстильних машин у відповідності до профілю інституту. Паралельно до завідування кафедри, у 1981 – 1984 роках Валентин Павлович очолює факультет механічної технології волокнистих матеріалів. В.П. Нетьосовим та його співробітниками по кафедрі ТММ у цей час створено комплекс методичних посібників з курсового проектування та лабораторних робіт із теорії механізмів на матеріалі текстильних машин, що дозволило підсилити підготовку механіків текстильного виробництва. Особливо слід відзначити навчальний посібник «Теорія механізмів і машин», що вийшов 1990 року державною мовою. Наукові інтереси Валентина Павловича в цей час перемістились в зону пошуку та усунення надлишкових зв'язків у механізмах текстильних машин, що вперше в навчальній літературі знайшло застосування у згаданому навчальному посібнику.

Валентин Павлович був автором багатьох винаходів в галузі текстильних, сільськогосподарських, меліоративних, будівельних машин. За видатні результати наукової роботи 1993 року йому було присвоєно звання Заслуженого діяча науки і техніки України.

Валентин Павлович працював до останніх днів, пішов з життя він 20 грудня 1998 року, залишивши по собі не тільки значний науковий доробок, а і добру пам'ять у студентів та співробітників Херсонського державного технічного університету.

Титульний аркуш та фрагменти сторінок навчального посібника В.П. Нетьосова «Теорія механізмів і машин»

Фрагменти описів до авторських свідоцтв В.П. Нетьосова

Підготували: В.О. Проценко, І.А. Шатохіна, О.А. Сусорова (використано матеріали В.Д. Сусорова)

В статті використані матеріали: Л. А. Кащенко. Нетьосов Валентин Павлович/Л. А. Кащенко// Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2021.