Про університет / Новини університету / Свято-реквієм з нагоди 25 річниці виведення радянських військ з Афганістану |
Свято-реквієм з нагоди 25 річниці виведення радянських військ з Афганістану
Дата 20.02.2014 13:29
15 лютого 1989 року закарбувалося у пам’яті та серцях як День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Саме цього дня з Афганістану була виведена остання колона військ колишнього Радянського Союзу, який брав участь у вирішенні багатьох військових конфліктів. Наш університет не залишився осторонь цієї події. Так, 19 лютого 2014 р. в актовій залі нашого університету відбувся святковий концерт «Час обрав нас», присвячений 25-й річниці з дня виведення радянських військ з Афганістану.
Ще напередодні цієї знаменної дати у холі головного навчального корпусу нашого університету був оформлений стенд, присвячений пам’ятній події, а на вікнах музею історії ХНТУ демонструвалася фотовиставка воїнів-інтернаціоналістів – співробітників та студентів нашого вишу. Всі бажаючі мали унікальну нагоду переглянути фотографії тих людей, які присвятили свої кращі роки святій справі – справі захисту мирного неба.
На святковий концерт завітали ректор університету, члени ректорату, декани факультетів, співробітники та велика кількість студентів ХНТУ. Почесними гостями заходу були учасники бойових дій в Афганістані та воїни-інтернаціоналісти, що брали участь у бойових діях на території інших держав. Серед них були і викладачі та співробітники нашого університету – Віктор Журавльов, Володимир Євтушенко, Микола Супрун та ін.
Афганська війна навіки залишиться в людській пам'яті, тому що її історія написана кров'ю солдатів і сльозами матерів. Війна обірвала життя 3660 синам України та 14453 воїнам колишньої радянської держави. Із Херсонської області в афганське пекло пішло біля 3000 осіб. Вони вирушали захищати чужу землю, вирушали, будучи вірними присязі, даній своїй Батьківщині. Наші воїни дивились на війну своїми очима, бачили кров і біль, горе і страждання. 69 солдат з Херсонщини не повернулися на Батьківщину, і вже понад 300 померли від поранень та хвороб після повернення до отчого краю.
До учасників зібрання з вітальними словами з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 25-ї річниці виведення радянських військ з республіки Афганістан звернувся ректор нашого університету Юрій Миколайович Бардачов. «Сьогодні ми згадуємо героїзм і звитягу молодих чоловіків, життя яких було покладено на олтар війни в Афганістані. У ті страшні роки ми вперше дізналися, що тюльпан може бути чорним…25 років пролетіли швидко, та біль Афганської війни не зменшився ні на краплю. Важливо пам’ятати про ці драматичні події. Низький вам уклін, герої!» – зауважив Ю.М. Бардачов.
Про героїзм наших воїнів, ціну життя, дружби, єдності, військову відданість та братерство розповіли у своїх виступах учасники бойових дій в Афганістані та на території інших держав. Зокрема, голова обласного союзу ветеранів Афганської війни Володимир Столяр у своєму виступі сказав, що ці лютневі дні для них є надзвичайно дорогими. «Нам, воїнам-інтернаціоналістам, сьогодні не соромно дивитися в очі ветеранам Великої Вітчизняної війни, адже саме з них ми брали приклад мужності та героїзму у відстоюванні інтересів своєї Батьківщини». Геннадій Глухов закликав молодь завжди пам’ятати про героїв, які не повернулися з Афганської землі, обпаленої війною. Неймовірну історію про трагічну загибель молодого офіцера, який так і не побачив свого новонародженого сина, розповів усім присутнім Михайло Демченко, зауваживши, що Афганська війна зруйнувала долі тисячі молодих солдат та їхніх сімей.
Олександр Ткач, учасник бойових дій у Сирії, заспівав для гостей свята декілька своїх авторських пісень, які зворушили усіх присутніх своєю щирістю та емоційністю. Ветеран Афганської війни, автор поетичної книги «Навіщо пишу я про війну», Олександр Єлагін прочитав надзвичайно зворушливий авторський вірш про Афганістан.
Урочисту частину зібрання продовжив святковий концерт. Зворушливі художні номери з піснями-реквіями та сповненими туги й жалоби віршами і хореографічними постановками підкреслили особливу атмосферу свята, у якому поєдналися глибока скорбота за загиблими воїнами та радість зустрічі із побратимами.
Виступи учасників заходу супроводжувалися переглядом відеофільму під назвою «Час обрав нас», у якому показано долі мужніх патріотів Херсонщини, зокрема, співробітників та студентів нашого університету, які виконували інтернаціональний обов’язок на території інших країн.
По закінченню свята до шановних гостей звернулася декан факультету кібернетики Наталія Анатоліївна Кругла, яка зауважила, що проведення такого роду зустрічей з воїнами-інтернаціоналістами є традиційним. «Ми з трепетом згадуємо ті роки, коли наші співвітчизники гинули на чужині, захищаючи Батьківщину. Пройшли роки, та пам'ять не згасає…Наш обов’язок – шанувати героїв».
Поділяючи усю біль з тими, хто втратив на цій війні своїх рідних і близьких, дітей і чоловіків, віддаючи данину поваги всім учасникам подібних подій, пам'ять про полеглих та померлих земляків була вшанована хвилиною мовчання. Потім відбулося покладання квітів до меморіальної стелли Віктора Померанського – студента нашого університету, який поліг 1985 р. у жорстокому бою на афганській землі, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок.
До учасників заходу також звернулася комендант гуртожитку №2 Віра Микитівна Шкрум, яка разом зі своїми вихованцями приклала немало зусиль, щоб організувати таке зворушливе свято для наших гостей. Вона подякувала студентам, які з такою щирістю та відповідальністю підійшли до підготовки свята, а воїнам-інтернаціоналістам побожала міцного здоров'я та усіляких гараздів.
Виховання почуття патріотизму у молоді має відбуватися на гідних прикладах для наслідування, якими і є воїни-інтернаціоналісти.
Ніколи не зможе відболіти це горе, ніколи не виплачеться воно на нашій землі, поки житимуть батьки, брати, сестри, вдови і діти загиблих в Афганістані синів України. Нехай же відвідування такого роду заходів для молодшого покоління буде уроком історії, наслідки якого навіки закарбувалися у серцях і скупій чоловічій сльозі тих, кому у мирний час довелося із зброєю в руках відстоювати інтереси інших держав. Наша університетська молодь повинна пам'ятати людей та події, які були обпалені цією жорстокою війною та берегти мир на нашій українській землі.