Про університет / Новини університету / У Києві відбулася Міжнародна конференція «Темпус-Україна @20» |
У Києві відбулася Міжнародна конференція «Темпус-Україна @20»
Дата 20.05.2013 09:24
14 травня 2013 року у столичному готелі «Русь» відбулася Міжнародна конференція «Темпус-Україна @20», присвячена святкуванню двадцятиріччя реалізації Програми Темпус в Україні.
У конференції взяли участь Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник, Голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, керівник Програми Темпус Клаус Хаупт, Перший віце-президент Національної академії педагогічних наук України Володимир Луговий, представники вищих навчальних закладів, місцевих органів виконавчої влади, громадських організацій, бізнесових структур, а також представники засобів масової інформації.
Херсонський національний технічний університет теж бере участь у програмі Європейського Союзу «Темпус». На конференції наш вищий навчальний заклад представив начальник відділу інформаційних технологій Олександр Михайлович Мельниченко.
Звертаючись до присутніх, Міністр освіти і науки України Дмитро Табачник зазначив, що на сьогодні дуже важливим предметним інструментом двосторонньої співпраці є Порядок денний Асоціації Україна – ЄС в рамках Європейської політики сусідства, зокрема, в частині розширеного наукового та освітнього співробітництва. «Європейська політика сусідства, у першу чергу, акцентує на необхідності посилення підтримки мобільності студентів та професорсько-викладацького складу в рамках університетського партнерства. Зокрема, з метою активізації структурованого співробітництва задля модернізації університетів реалізується Програма Темпус», – сказав Дмитро Табачник.
«Наші університети працюють у цій програмі 20 років, за цей час пройдено значний шлях і сьогодні ми знаходимося вже на 4 етапі реалізації цієї програми», – поінформував Міністр освіти і науки. За цей час, як зазначив Дмитро Табачник, Європейським Союзом було виділено понад 80 мільйонів євро для реалізації понад 300 проектів в Україні, у яких взяли участь майже 40% від загальної кількості ВНЗ України.
Водночас Дмитро Табачник наголосив, що Міністерство освіти і науки «завжди підтримувало і підтримуватиме університетську спільноту в рамках розвитку програми», оскільки протягом останніх 20 років саме МОН є бенефіціаром Темпусу та активним учасником партнерства у 72 проектах програми.
За словами Міністра освіти і науки, представники МОН спільно з представниками ВНЗ беруть активну участь у всіх інформаційних та комунікативних заходах у межах проектів, забезпечують оновлення державних і галузевих стандартів щодо нових навчальних програм, створених в рамках проекту Темпус, а також виступають як консультанти та експерти під час підготовки рекомендацій, інших документів щодо розвитку державної політики та удосконалення нормативно-правової бази.
«Все це є вкрай важливим і для розвитку інтеграційних проектів, оскільки, наприклад, в царині вищої школи ми одночасно і вчимося, і вірю, що чомусь навчаємо європейських партнерів, які відгукуються на наші ініціативи», – наголосив Дмитро Табачник.
Утім, як зазначив Міністр освіти і науки, активна співпраця українських освітян з західними колегами не обмежується лише сферою вищої освіти. «Конференція Міністрів освіти всієї Європи підтримала нашу ініціативу зі створення спільного простору Європейської середньої школи; Україна також виступила ініціатором Європейської міжнародної олімпіади з історії, яка побудована на основних європейських принципах: політиці толерантності, добросусідства та поглибленого вивчення історії своїх найближчих сусідів», – розповів Дмитро Табачник.
Міністр освіти і науки висловив переконання, що Програма Темпус сприяє інтернаціоналізації університетів, підвищує якість вищої освіти та забезпечує білатеральне партнерство між українськими та європейськими ВНЗ, яке не зупиняється після завершення кожного окремого проекту, а навпаки – слугує підгрунттям для поглиблення цих зв’язків.
«Саме тому ми вважаємо програму Темпус одним із пріоритетів державної політики у сфері вищої освіти», – резюмував Дмитро Табачник.
Таку ж думку висловив і Перший віце-президент Національної академії педагогічних наук Володимир Луговий. «Напрацьований досвід, висновки і рекомендації в рамках проектів за Програмою Темпус мають велике значення для євроінтеграції України, української вищої школи», – зазначив він, наголосивши, що Національна академія педагогічних наук й надалі братиме активну участь та всіляко сприятиме реалізації програми.
Також зі словами привітань до присутніх звернувся Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, який зазначив, що обмін досвідом між університетами, який став можливим завдяки реалізації Програми Темпус, – це потужний поштовх для всебічного розвитку сфери вищої освіти. На думку Яна Томбінського, за 20 років «зроблено багато чого водночас як для українських, так і для європейських ВНЗ». Але, за словами Голови представництва ЄС в Україні, повною мірою відчути переваги нових перспектив українська система освіти зможе відчути після підписання Угоди про асоціацію Україна – ЄС.
У свою чергу, керівник Програми Темпус Клаус Хаупт зазначив, що цей проект слугує яскравим прикладом успішної співпраці між Україною та країнами Європи. «Сьогодні ви зможете у деталях розглянути що було зроблено окремими людьми, установами на усіх рівнях освітньої системи», – зазначив Клаус Хаупт.
Окрім того, керівник проекту докладно розповів про 4 етапи реалізації Програми Темпус в Україні: поетапну динаміку її розвитку та визначені пріоритети у подальшій реалізації проекту до 2020 року, одним з яких є впровадження результатів наукових досліджень на практиці.
Під час конференції також відбулася урочиста церемонія нагородження вищих навчальних закладів, які брали найактивнішу участь у проектах Програми Темпус – нагороди представникам відзначених ВНЗ вручив Міністр освіти і науки Дмитро Табачник. За вклад в модернізацію вищої освіти в Україні відзначено членів Національної команди експертів з реформування вищої освіти.