Головна

Структура / Кафедри університету / Державного управління і місцевого самоврядування / Магістратура / НОВИНИ КАФЕДРИ / НА ХЕРСОНЩИНІ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ ВІДЗНАЧИЛИ ЗА КРУГЛИМ СТОЛОМ

НА ХЕРСОНЩИНІ МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ ВІДЗНАЧИЛИ ЗА КРУГЛИМ СТОЛОМ

21 лютого 2017року в Херсонській облдержадміністрації зібралися освітяни, науковці, представники влади, письменники, студенти, журналісти, щоб обговорити проблеми збереження рідних мов в іншомовному оточенні. Круглий стіл, ініційований облдержадміністрацією, відбувся у Міжнародний день рідної мови, який з 2000 року відзначають у всьому світі з ініціативи ЮНЕСКО, щоб сприяти захисту і збереженню всіх мов народів світу.

Відкрив роботу круглого столу начальник управління внутрішньополітичної діяльності ОДА Павло Гавриш, який зазначив, що цим засіданням ми привертаємо увагу до питань збереження рідної мови в іншомовному оточенні, окреслюємо шляхи збереження національної ідентичності та спротиву асиміляції.

Захід розпочала зі свого вітального слова професор кафедри мовознавства Херсонського державного університету, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Марія Пентилюк, яка зазначила: «День української писемності та мови – не лише причина для святкування. Роль мови в житті кожної нації важко переоцінити. Мова – це і найголовніший засіб людського спілкування, і показник інтелектуального розвитку особистості, це і безцінна й невичерпна скарбниця культурного надбання нашого народу. Зрештою, з мови починається сама держава: у мові – її сила, могутність і сутність існування. Спільними зусиллями ми повинні розкрити красу і неперевершеність української мови, дати можливість їй пройняти серця інших людей. Любімо свою рідну мову, оскільки з нею – наше майбутнє і майбутнє нашої України!»

Наголошуючи на особливому значенні української мови для інтелектуального зростання нації на сучасному етапі, завідувач кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету Іван Лопушинський, наголосив: «У нас чудова національна мова. Ми маємо вболівати за її чистоту, оберігати її, адже турбота про рідну мову – органічний прояв істинного патріотизму».

Крім того, під час дискусії учасниками круглого столу було обговорено такі питання, як: законодавче забезпечення функціонування в суспільстві української мови як державної; правовий статут мов національних меншин; українська мова в галузі освіти та культури; українська мова в ЗМІ; нові проекти законів з мовних питань тощо.

Активними учасниками дискусії були: Іван Лопушинський – завідувач кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, доктор наук з державного управління, професор, заслужений працівник освіти України; Володимир Демченко – доцент кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, кандидат філологічних наук, доцент; Василь Загороднюк – доцент кафедри журналістики Херсонського державного університету, кандидат філологічних наук, доцент, голова Херсонської обласного відділення Спілки письменників України; Людмила Марецька – завідувач науково-методичної лабораторії української мови і літератури КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради, кандидат педагогічних наук.

Пропозиції круглого столу, присвяченого Міжнародному дню рідної мови

21 лютого 2017 року в приміщені Херсонської облдержадміністрації відбулося засідання круглого столу, який зібрав освітян, науковців, представників влади, письменників, студентів, журналістів, громадські організації, щоб обговорити проблеми збереження рідних мов в іншомовному оточенні та визначити шляхи їх розв’язання.

Учасники круглого столу одностайно зійшлися на думці, що мовно-культурна ситуація на Херсонщині сьогодні перенасичена політичними й ідеологічними спекуляціями, довільні журналістські версії та міфи навколо мовного питання витіснили наукову інтерпретацію явищ і коректність понять. Зараз у регіоні, як і по всій Україні, зловживають поняттям «російськомовне населення», яке не має під собою науково доведеного підґрунтя й по суті, є нав’язаним в ужиток українському інформаційному простору.

Апогеєм цих явищ стала шалена антиукраїнська пропаганда Москви, яка загрожує суверенітету нашої держави. У таких умовах науковці та активні громадсько-політичні діячі не можуть стояти осторонь і змушені міркувати над розв’язанням цієї вже наболілої і заполітизованої проблеми для нашого краю. Ключем до цілковитої нормалізації мовної ситуації і в Україні, і на Херсонщині є емансипація української мови. Коли вона функціонуватиме як мова повноправного державного народу, задовольнятиме всі потреби суспільного життя, – її «визнають» і ігноранти, як принципові, так і ситуаційні, її поважатимуть і свої, і чужі, а головне – зникне непорозуміння, зникне напруження, оскільки все стане на свої природні місця.

Ураховуючи необхідність вироблення послідовного і виваженого підходу до вирішення мовних питань, з метою забезпечення додержання конституційних гарантій щодо всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території Херсонщини, учасники круглого столу виробили такі пропозиції державній владі регіону:

  1. Винести на розгляд найближчої сесії обласної та міської рад питання про скасування постанови про надання російській мові статусу регіональної, оскільки ситуація щодо частки українців на Херсонщині є свідомо спотвореною, у результаті чого українські громадяни не мають гарантованого права на обслуговування українською мовою в державних установах.
  2. Вимагати від представників державної влади та органів місцевого самоврядування безумовного дотримання мовного законодавства, стати прикладом свідомого використання державної мови при здійсненні своїх повноважень, а також в інших визначених законом сферах публічного життя.
  3. Створити сприятливі умови для функціонування на Херсонщині громадських культурно-просвітницьких організацій (зокрема, обласної організації «Спілка письменників України), що одним із пріоритетів своєї діяльності мають популяризацію та піднесення престижу української мови, створення українськомовного продукту.
  4. Відкрити центр з надання освітніх послуг щодо вивчення української мови (безкоштовні курси) для різних категорій громадян, (демобілізованих ЗСУ, жителів м. Херсона, іноземних громадян), охочих опановувати українську мову, на базі КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти».
  5. Здійснювати жорсткий контроль над додержанням нормативно-правового законодавства в кадровій сфері, зокрема, вимагати від претендентів на посаду в державних установах, навчальних закладах різних форм власності обов’язкового володіння державною мовою.
  6. Створювати належну підтримку через надання пільг для українськомовних ЗМІ, книговидання українською мовою в регіоні.
  7. Сприяти поліпшенню якості українського мовлення на регіональному телебаченні, радіо.
  8. Прибрати з вулиць міста Херсона та інших міст і селищ Херсонщини рекламну продукцію, інформаційні вивіски, що не відповідають законові про рекламу і виконані не державною мовою. Давати дозвіл на рекламу українською мовою, текст якої відповідає літературним нормам та українському правописові.
  9. Сприяти вихованню української мовної свідомості і гідності нашої учнівської та студентської молоді, піднесенню престижності української мови зокрема, і шляхом збільшення фінансування мовно-літературних конкурсів міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівня, які проводяться в області;
  10. Запобігати дискримінації за мовною ознакою.
  11. Сприяти підвищенню загальної мовної та мовленнєвої культури херсонців, задля чого відновити культурно-просвітницькі передачі на ТБ із залученням провідних фахівців з питань мовної освіти.

Створити дієву систему контролю за дотриманням мовного законодавства в державних установах, місцях обслуговування громадян, навчальних закладах області.

21 лютого 2017 року о 15.30 у приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації (площа Свободи, 1, перший поверх, малий зал засідань) до Міжнародного дня рідної мови відбудеться засідання за «круглим столом»