About University / Новини університету / ДО 115 РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПЕРШОГО ПРОФЕСОРА ХНТУ ГРИГОРІЯ ЯКОВИЧА БЕРГЕРА |

ДО 115 РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПЕРШОГО ПРОФЕСОРА ХНТУ ГРИГОРІЯ ЯКОВИЧА БЕРГЕРА
Created 13.05.2025 13:20
Григорій Якович народився 02 червня 1910 року в м. Одесі. Після закінчення школи у 1927 році вступив до технікуму зерна і борошна, який з 1928 року перетворено на політехнікум, а 1929 року реорганізовано на Одеський інститут технології зерна і борошна імені Й.В. Сталіна. Після закінчення інституту у 1933 році, Григорій Якович вступив до аспірантури та лишився працювати викладачем кафедри спеціального машинознавства, де працював до 1941 року. В рамках навчання в аспірантурі Григорій Якович займався проблемами сортування круп та зерна. За результатами досліджень у 1940 році ним була захищена дисертація «Основные принципы работы падди-машины» (237 стор.) де удосокналено методи розрахунку таких машин.
У 1942 – 1945 роках Г.Я. Бергер працював завідувачем навчальної частини політехнікуму народного комісаріату заготовок СРСР. Далі він завідував кафедрами теоретичної механіки та теорії механізмів і машин Львівського лісотехнічного інституту (1945 – 1948), Криворізького гірничорудного інституту (1949 – 1952), Дніпропетровського сільськогосподарського інституту (1953 – 1958), та кафедрою загальнотехнічних дисциплін Черкаського педагогічного інституту (1959 – 1961). У 1961 – 1967 Григорій Якович завідує кафедрою теорії механізмів і машин Астраханського технічного інституту рибної промисловості та господарства. Паралельно він продовжує роботу над проблемами очищення посівного матеріалу від механічно пошкоджених зерен і в 1964 році захищає у Волгоградському сільськогосподарському інституті докторську дисертацію «Теоретические основы сепарирования зерна по комплексу физических свойств» (402 стор.). Результати дисертації, за рахунок удосконалення процесу сепарації та машин для його реалізації, дозволили підвищити схожість посівного матеріалу та якість крупяної продукції за рахунок відділення домішок та зруйнованих зерен. Ці роки відповідають найбільшій винахідницькій активності Григорія Яковича – він автор багатьох авторських свідоцтв СРСР.
1967 року Григорія Яковича запрошено до Херсонської філії Одеського технологічного інституту ім. М.В. Ломоносова, де він обійняв посаду завідувача кафедри теорії механізмів і машин, ставши першим професором філії, а відтак і ХНТУ. До 1980 року він завідує кафедрою ТММ, а до 1987 року – працює професором цієї кафедри, зосередившись на методичній роботі. Особливого поширення в навчальному процесі ХІІ набув навчальний посібник «Деталі машин та основи конструювання технологічного устаткування», що став однією із перших методичних праць співробітників тодішнього Херсонського індустріального інституту із деталей машин державною мовою. Приклади, наведені в цьому посібнику, лишаються актуальними і сьогодні та використовуються в навчальному процесі ХНТУ. За резульататми своєї діяльності, професор Бергер нагороджений багатьма відзнаками, в тому числі орденами та медалями.
Григорій Якович був доброзичливою людиною, так абревіатуру ТММ назви своєї дисципліни «Теорія механізмів і машин», він за згадками своїх студентів, розшифровував так – Тут Моя Мила, що на відміну від поширеного трактування, слухачів не відлякувало.
Григорій Якович Бергер пішов з життя 19 травня 1989 року. Він став не тільки першим професором ХНТУ, а і родоначальником однієї з найбільш відомих династій викладачів нашого університету, його син Еміль Григорович також став професором та одним з найбільш результативних винахідників ХНТУ, а онук Євген Емільович – доцентом, залишивши по собі добру пам'ять як чудові фахівці-механіки та прекрасні викладачі.

Фотографії Г.Я. Бергера

Фрагменти кандидатської дисертації Г.Я. Бергера «Основные принципы работы падди-машины»

Фрагменти статті Г.Я. Бергера Опыт выделения механически поврежденных зерен / Г.Я. Бергер // Селекция и семеноводство. - 1958. - №6. - С.40-44.

Титульні аркуші та фрагмент навчального посібника «Деталі машин та основи конструювання технологічного устаткування» (1993 р. у 2-х частинах)

Фрагменти описів до авторських свідоцтв Г.Я. Бергера |
Підготували: В.О. Проценко, І.А. Шатохіна, О.А. Сусорова (використано матеріали В.Д. Сусорова)