Structure / Кафедри університету / Хімічних технологій, експертизи та безпеки харчової продукції / Новини кафедри / Результати проєкту створення інноваційної навчально-наукової лабораторії ХТЕБХП |
Результати проєкту створення інноваційної навчально-наукової лабораторії ХТЕБХП
Created 11.11.2024 21:08
У липні 2024 року за ініціативою адміністрації ХНТУ було оголошено внутрішній конкурс проєктів з розвитку університету, в якому кафедри могли подати грантову заявку на придбання обладнання для покращення матеріальної бази та удосконалення освітнього процесу.
У зв’язку з цим д.т.н., професор кафедри технології і конструювання швейних виробів, начальник науково-дослідної частини Хмельницького національного університету Захаркевич Оксана Василівна провела 5-ти денне навчання щодо складання і написання грантових заявок «Підготовка грантової заявки – від теорії до практики».
Команда співробітників кафедри хімічних технологій, експертизи та безпеки харчової продукції Семешко Ольга Яківна, Салєба Людмила Володимирівна, Рацук Марія Євгенівна, Юрова Тетяна Анатоліївна, Морозова Олена Миколаївна прийняла участь у конкурсі проєктів з розвитку ХНТУ та отримала сертифікат переможця і головне – грант на придбання обладнання для модернізації навчально-наукової лабораторії “Хімічні технології косметичних засобів”.
В рамках проєкту було придбано наступне сучасне обладнання: спектрофотометр PV-2 з діапазоном вимірювання 320 – 1050 нм, магнітна мішалка з підігрівом і ротаційний випарник. Використання сучасних приладів здобувачами освіти спеціальностей 161 Хімічні технології та інженерія і 181 Харчові технології дозволить отримати необхідні практичні навички з аналізу фізико-хімічних властивостей, якості і безпечності сировини, допоміжних інгредієнтів і готових косметичних засобів та харчових продуктів.
Оновлення обладнання навчально-наукової лабораторії кафедри задовольнить пoтpeби здобувачів освіти в набутті знань і навичок роботи з сучасними лабораторними приладами, посилить науково-дослідну роботу та сприятиме їх залученню до наукових досліджень.
Дякуємо за можливість розвиватися і отримувати нові компетентності!