Structure / Кафедри університету / Історії України та української філології |
Історії України та української філології
Загальна інформація |
Витоки історії кафедри почалися після прийняття Акта про незалежність України у 1991 році. Саме тоді з ініціативи колективу кафедри «Політичної історії радянського суспільства» з 1991-1992 навчального року був уведений новий курс "Історія України". У зв'язку з цим кафедра була перейменована в кафедру «Історії України». У той час їй були підпорядковані дисципліни: "Історія України", Українська та зарубіжна культура".
У 1993 році за рішенням Міністерства освіти України кафедру було перейменовано в кафедру «Українознавства». Утворення цієї кафедри стало знаковою подією у житті університету, оскільки за певний час до її складу увійшли викладачі, що вели курс "Ділового українського мовлення". У той період колектив кафедри налічував вісім викладачів. Очолив педагогічний колектив доктор історичних наук, професор Марчук Леонід Іванович. У 1994 році він перейшов на роботу до іншого навчального закладу, кафедру очолив доктор історичних наук, професор Сусоров Віктор Дмитрович.
Фундаторами кафедри слід вважати кандидатів наук, доцентів Постоленка Федора Григоровича, Чиркову Любов Миколаївну та професора Сусорова Віктора Дмитровича. Саме ці викладачі принесли у новостворену кафедру кращі традиції попередніх поколінь викладачів, створювали клімат інтелектуальної доброзичливості, ненав'язливо і в той же час цілеспрямовано формували морально - психологічний та діловий клімат у колективі. На кафедрі більшість викладачів - однодумці, котрі намагаються в нових, нерідко складних умовах, зберегти, примножити і розвинути той стиль педагогічної, наукової атмосфери і міжлюдських відносин, що сформувалися в середовищі старшого покоління.
За 2000 - 2012 роки викладачі кафедри опублікували сім посібників, дев`ять монографій і шість книг, а також 145 статей, 45 тез, 50 методичних розробок та порад. Характерною рисою науково-дослідницької роботи кафедри є велика увага до вивчення актуальних проблем історії Південної України кінця ХІХ – початку ХХ століття та мовні проблеми сучасності. З кожним роком пожвавлюється не лише наукова діяльність викладачів, але й виховна робота. Серед студентів ця робота спрямована на залучення їх до невичерпних джерел культурної та духовної спадщини українського народу, шанобливого ставлення до національних святинь, традицій, рідної мови. До арсеналу виховних заходів міцно увійшли такі форми роботи як: зустрічі студентів з ветеранами Великої Вітчизняної війни, Героями Радянського Союзу, людьми цікавої героїчної долі, письменниками, поетами, композиторами, акторами театру і кіно, колишніми в'язнями фашистських концтаборів, остарбайтерами, підпільниками і партизанами минулої війни.
Викладачі кафедри разом із студентами зібрали великий і, до речі, унікальний матеріал про долю колишніх в'язнів нацистських концтаборів, остарбайтерів і видали науково-популярні книги. До 65-річчя Великої Перемоги викладачі підготували книгу «Наше дитинство забрала війна» про дітей війни – викладачів і співробітників університету. Успішний розвиток наукової роботи значно підвищило рівень викладання серед викладачів кафедри. Кваліфікованими лекторами, справжніми майстрами педагогічної справи є професор Сусоров В.Д., доктори філософії Добровольська В.А., Сусоров С.В., Тоцька Н.Л. Їх лекції відрізняються продуманістю, ясністю формулювань, глибиною і оригінальністю викладу. З глибокою увагою слухають студенти кожне їх слово. Привабливість лекторів пояснюється не лише глибиною змісту лекцій, але й багатою інтонацією голосу, виразністю, науковою переконливістю.
Завідувач кафедри докладає чимало зусиль, щоб активізувати співпрацю викладачів з іншими вищими навчальними закладами, зокрема з кафедрами історії України та методики викладання Херсонського державного університету, історії України Чорноморського державного гуманітарного університету імені Петра Могили.
У різний час на кафедрі працювали: кандидат історичних наук, доцент Постоленко Федір Григорович, кандидат історичних наук, доцент, відмінник освіти України Чиркова Любов Миколаївна, завідувач кабінетом Бурзі Ніна Петрівна. Зараз вони знаходяться на заслуженому відпочинку. Викладали гуманітарні дисципліни на колишній кафедрі (80-ті роки ХХ ст.) кандидати історичних наук, доценти: Альошина Валентина Анатоліївна, Панченко Ганна Семенівна, асистент Піпаш Володимир Васильович. Відійшли у вічність колишні викладачі кандидати історичних наук, доценти: Меланчук Євген Григорович, Хвостова Людмила Георгіївна та викладач Фомічова Роза Іванівна.
Згідно рішення Вченої ради технічного університету від першого березня 2011 року (протокол №6) кафедра була перейменована в кафедру історії України і культури професійного спілкування. Викладачі кафедри беруть активну участь у різних Міжнародних, Всеукраїнських та регіональних науково – теоретичних конференціях. Вони неодноразово були членами багатьох оргкомітетів конференцій, історичних олімпіад та конкурсів. Колектив постійно працює над сучасними педагогічними проблемами, що сприяють загальному піднесенню рівня гуманітарної освіти студентів, поглиблюючи їх знання про суспільні процеси і світоглядну культуру та формують необхідні якості фахівця ХХІ століття.
Професорсько-викладацький склад |
Викладачі :
1. Сусоров В.Д. - д.і.н, професор, завідувач кафедри ;
2. Голдун Л.І. - старший викладач кафедри;
3. Добровольська В.А. - к.і.н., доцент кафедри, доктор філософії;
4. Козакова Л.О. – к.ф.н. , доцент кафедри;
5. Микитась С.І. - старший викладач кафедри;
6. Скиба Н.Г. - старший викладач кафедри;
7. Сусоров С.В – к.і.н., доцент кафедри , доктор філософії;
8. Татарченко О.Б. – к.і.н., доцент кафедри, доктор філософії;
9. Тоцька Н.Л. – к.п.н., доцент кафедри, доктор філософії;
Допоміжний персонал:
1. Борисова Е.В. - старший лаборант кафедри;
2. Мосур О.М. - старший лаборант кафедри .
Дисципліни, які викладаються на кафедрі |
На кафедрі викладаються такі дисципліни:
1. Історія України
2. Історія української культури
3. Українська мова за професійним спрямуванням
4. Стилістика та оформлення документів
5. Ділова українська мова
6. Культура українського мовлення
7. Сучасна українська література
Науково-дослідна робота |
Основними напрямами наукового пошуку викладачів кафедри історії України і культури професійного спілкування є дві держбюджетні науково-дослідницькі теми, що виконуються під керівництвом завідувача кафедри, д.і.н., професора В.Д.Сусорова:
1. “Південь України: економічна, політична та культурна характеристика (кінець ХІХ – початок ХХ століття)”.
В рамках даної теми виконують свої наукові розробки: д.і.н., професор В.Д.Сусоров; к.і.н., доцент В.А.Добровольська; к.і.н., доцент С.В.Сусоров; к.і.н., доцент О.Б.Татарченко.
2. “Засоби опрацювання тексту професійного спілкування”.
Над даною темою працюють: к.п.н., доцент Н.Л.Тоцька; к.ф.н., доцент Л.О.Козакова; старший викладач С.І.Микитась; старший викладач Л.І.Голдун.
У своїй науковій та навчально-методичній роботі кафедра активно співпрацює з іншими навчальними закладами, зокрема:
- Київським національним університетом імені Тараса Шевченка,
- Чорноморським державним університетом імені Петра Могили,
- Дніпропетровським національним університетом імені Олеся Гончара,
- Херсонським державним університетом,
- Херсонським державним аграрним університетом.
Під керівництвом д.і.н., професора В.Д.Сусорова захистили свої кандидатські дисертації дев’ять молодих науковців за спеціальністю 07.00.01. Історія України, які сьогодні успішно працюють у вищих навчальних закладах не тільки Херсона, але й інших міст України.