About University / Новини університету / Вітаємо з Міжнародним днем студента! |
Вітаємо з Міжнародним днем студента!
Created 17.11.2021 09:21
Справжня відчайдушна пора, купа невирішених справ, цікавих пропозицій, яскравих емоцій і ще й сесія до всього. А найочікуваніше свято – День студента.
Це час найсміливіших експериментів – у навчанні, зовнішності, поведінці. І, звичайно, ми пригадуємо, не так саме навчання, як власне перші серйозні «кроки дорослості» – студентський роман, випробування дружби, поїздки та подорожі за кордон, веселі посиденьки й кумедні випадки з життя-буття.
День студента почали святкувати у Лондоні в 1941 році на міжнародній зустрічі студентів. Свято присвячене трагедії. У цей день в 1939 році нацисти заарештували і розстріляли лідерів чеського Союзу студентів. 1200 студентів були заарештовані і відправлені у концтабір в Заксенхаузені.
Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили без суду в застінках в'язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був встановлений Міжнародний День студентів. В Україні День студента був призначений президентським указом в 1999 році.
25 січня церква відзначає День святої мучениці Тетяни. Святкують цей день і в народному календарі. Також 25 січня ще вважається студентським днем. У 1755 році 25 січня російська імператриця Єлизавета відкрила у Москві перший університет, тому це свято асоціювалось із днем студентства. Щоправда, сьогодні в Україні студенти відзначають свій день саме 17 листопада.
Студентські традиції у світі
Традиції святкування головного свята – як серйозні, так і кумедні – дуже схожі і в Києві й Харкові, в Оксфорді й Тулузі, в Львові й Варшаві. За великим рахунком, вони зводяться до того, аби відзначити цей день якомога веселіше, активніше й «щоб прийдешні покоління знали, як потрібно святкувати»!
Загалом усі студентські традиції й звички – це основа для написання цілого дослідження, адже тут не буває без курйозів. Але, погодьтеся, так жити набагато цікавіше, а кмітливість, винахідливість та уміння швидко орієнтуватися у ситуації – не найгірші якості для сучасної молодої людини.
Світ студентської фантазії й справді – неосяжний. Так, у Польщі в ніч перед врученням диплома одягаються в безглуздий одяг статуї фехтувальника, що стоїть перед Вроцлавським університетом. Вбрання хоч і не від кутюр, але охочих подивитися чимало.
Саме в День Студента в багатьох університетах світу прийнято проводити свій особливий ритуал посвяти в студенти. Наприклад, в Португалії першокурсники сідають на коліна з папкою на голові і співають гімн університету. Взагалі, велике студентське свято в Португалії проходить в травні. Воно називається Кейма – спалювання стрічок.
У Фінляндії студентське свято називають Ваппу, відзначають його як в Португалії – 1 травня. Цього дня у Гельсінкі проходять студентські гуляння, які відкриваються церемонією покладання на голову статуї Хавіс Аманди – символу міста – студентського кашкета. Голову статуї заздалегідь милять, а честь покладання кашкета щороку переходить від одного вузу до іншого.
А в Шотландському університеті Сент-Ендрюс кілька десятків років тому першокурсники купували своїм старшим товаришам фунт ізюму. А «жаднюг» купали в фонтані, який є на території університету. Зараз же традиція трохи видозмінилася – замість родзинок прийнято дарувати пляшку ігристого, а тих, хто забув чи пошкодував коштів – вночі поливають піною для гоління.
Греція також святкує День студента 17 листопада, але тут це сумна дата. Тут він називається Політехнео, і є роковинами студентських протестів 1973 року проти військових «чорних полковників», які були жорстко пригнічені. Сотні студентів були заарештовані, понад 20 – вбито, більше тисячі травмовано чи поранено, хоча за офіційними даними жертв не було взагалі. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехнео проголосили мучениками. У цей день за традицією тисячі людей приносять вінки до могил і пам’ятників учасників тих подій. Студенти влаштовують мітинги і демонстрації, метою яких є захист демократичних прав і свобод.
У Британському Оксфорді під час іспиту студент подати попросив кухоль пива – мовляв, це славна традиція університету. Викладач задовольнив прохання – такий звичай дійсно був у позаминулому столітті – однак відплатив нахабі його ж монетою. Він оштрафував його за те, що юнак порушив ще одну прадавню традицію: прийшов на іспит без шпаги!
У США за студентськими традиціями найоригінальнішим є Гарвард. Театралізоване шоу під назвою Hasty Pudding Theatricals є чи не наймасштабніший з усіх. Взагалі Hasty Pudding – це така страва, яка традиційно є на зборах студради ще з 1795 року. Найяскравішим моментом у святкуванні Дня студентів в Гарварді є костюмований парад, в якому і чоловічі і жіночі ролі грають чоловіки.
Найсолодше здавати іспити студентам у Японії. Вони беруть на іспити шоколадку «Kit Kat» – як талісман. Такий незвичайний вибір обумовлений тим, що вираз «обов’язково переможемо» співзвучний із назвою цього солодкого продукту.
Дорогі студенти Херсонського національного технічного університету!
З Міжнародним днем студента
Вас дозвольте привітати!
Іспити лиш на відмінно
Ми бажаєм вам складати.
Драйв та радість лиш дарує
Хай студентське вам життя,
Проминуть роки, як вітер,
І не буде вороття.
Хай знання вам допоможуть
У дорослому житті,
Хай студентство вас кружляє
У своєму віражі.