Structure / Кафедри університету / Фінансів, обліку та оподаткування / Наукова робота студентів / - «Фінансовий простір» (спеціальність 072) / Засідання / ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОЇ НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМНОЇ ГРУПИ «ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР» СПЕЦІАЛЬНОСТІ 072 «ФІНАНСИ, БАНКІВСЬКА СПРАВА, СТРАХУВАННЯ ТА ФОНДОВИЙ РИНОК» |

ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОЇ НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМНОЇ ГРУПИ «ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР» СПЕЦІАЛЬНОСТІ 072 «ФІНАНСИ, БАНКІВСЬКА СПРАВА, СТРАХУВАННЯ ТА ФОНДОВИЙ РИНОК»
Created 03.04.2025 11:28
26 лютого 2025 року відбулося чергове засідання студентської наукової проблемної групи «Фінансовий простір» спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок».

В умовах війни, що триває, в Україні посилюються загрози збільшення боргового навантаження та зниження можливостей його рефінансування за рахунок внутрішніх ресурсів. Реструктуризація боргу є основним способом полегшення боргового тягаря та оздоровлення економіки. Усе чіткіших обрисів для України набуває проблема реструктуризації зовнішнього державного боргу.
Саме тому темою засідання студентської наукової проблемної групи «Фінансовий простір» спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» стало проведення семінару на тему «Міжнародний досвід реструктуризації державного боргу: уроки для України».

Реструктуризація державного боргу – це складний і важливий процес, який зазвичай розглядається як останній засіб розв’язання фінансових проблем країни. Цей процес вимагає виваженого розгляду усіх ризиків та можливостей, які він надає. Власне, мінімізація негативних наслідків і є одним з головних завдань ефективної реструктуризації суверенного боргу.

У ході засідання було обговорено особливості проведення внутрішньої реструктуризації боргів порівняно із зовнішньою. Зокрема, учасники засідання відмітили, що: внутрішні реструктуризації займають менше часу, враховуючи вищий контроль держави-боржника над законодавством щодо внутрішнього боргу та самими інвесторами, що також підтверджується іншими дослідженнями; найбільш популярною формою реструктуризації внутрішнього боргу є продовження строку погашення, тоді як зменшення номінальної суми боргу є відносно рідкісними випадками; за умови, якщо частка внутрішнього боргу є незначною, реструктуризація такого боргу зазвичай не проводиться; втрати інвесторів при внутрішній реструктуризації порівнювані із втратами інвесторів при зовнішній реструктуризації; комплексна реструктуризація, як правило, проводиться за умов великих загроз борговій стійкості та глибокої економічної кризи та, відповідно, часткове рішення (тобто, окремо внутрішня або зовнішня) не в змозі забезпечити необхідне полегшення боргового тягаря.

Проведений захід, безперечно, допоможе майбутнім фахівцям-фінансистам краще розуміти механізми реструктуризації державного боргу, вивчити досвід зарубіжних країн, що стикалася з проблемою боргової кризи, повоєнної стабілізації та відбудови.