Головна

Structure / Divisions / Library of KNTU / The calendar of significant and memorable dates / "...Чом, чом, земле моя, Так люба ти мені" 2 жовтня – 150 років від дня народження українського композитора Д.В.Січинського.

"...Чом, чом, земле моя, Так люба ти мені" 2 жовтня – 150 років від дня народження українського композитора Д.В.Січинського.

Денис Володиимирович Січиинський (2.10.1865 – 26.05.1909) український композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог. Народився Д.Січинський 2 жовтня 1865 року в с.Клювинцях, на Тернопільщині. Навчаючись у гімназії, він написав перші власні твори: кілька хорів, фортепіанні мініатюри. Нелегко склалася його життєва та творча доля. Не маючи грошей, він був змушений заробляти на життя приватними лекціями, аранжуванням та переписуванням чужих творів, виступати у складі чоловічого квартету, а інколи навіть працювати службовцем на підприємствах. Згодом переїхав у Коломию, де організував чоловічий квартет, у якому і сам співав. Тут він написав пісню на текст Т. Шевченка "У гаю, гаю" та чоловічий хор "Коби я був пташкою" на слова І. Грабовича. В 1888 році, зібравши невелику суму грошей, він вступив до університету на юридичний і теологічний факультет. Але Січинський прагне стати композитором. Він закінчує консерваторію і стає на шлях музиканта. Торувати вибрану дорогу було нелегко, бо музика в той час не була в пошані. В Коломиї Д.Січинський в 1893 році організував товариство "Боян". Це дало перший поштовх розвиткові професіонального музичного мистецтва на Прикарпатті. "Мій краю коханий, моя Україно..." – ці слова з хор Д.Січинського найбільш яскраво виражають його палку любой до рідної землі. Особливі заслуги Д.Січинського перед національною музичною культурою пов’язані зі створенням першого в Західній Україні твору оперного жанру – патріотичної народно-музичної драми "Роксоляни". Близькість оперної мови до природної людської, надзвичайна мелодійність музики опери випливає з глибоких знань композитором виразових закономірностей народнопісенної культури. Загалом у творчій спадщині Дениса Січинського – кантата, опера, музика до театральних п"єс, 201 хорових творів, 20 солоспіви, обробка народних пісень. Доля прославленого митця склалася трагічно, але попри все Д.Січинський залишився вірним своєму життєвому покликанню, а його творчість ввійшла до скарбниці національного музичного мистецтва.