Рукописи не горять

Традиційно у весняному семестрі навчального року згідно плану МОН України у провідних ЗВО відбувається другий (підсумковий) етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих і гуманітарних наук. Так очікувалось і у 2022 р., але не судилося статися.

На кафедрі Автоматизації, робототехніки і мехатроніки на протязі навчального року студентами було підготовлено низку робіт на конкурс, шість з яких було рекомендовано після першого етапу, що проводився в ХНТУ до представлення в фіналі на всеукраїнському рівні та відправлено у відповідні ЗВО, що уповноважені МОН для проведення конкурсу за профільними спеціальностями. Зокрема, за спеціальністями: 131-Прикладна механіка (напрям Механотроніка) дві роботи відправлено у Вінницький національний технічний університет; 133-Галузеве машинобудування дві роботи відправлено до м. Харків Національний біотехнологічний університет; 151-Автоматизація і комп’ютерно-інтегровані технології відправлено дві роботи у Харківський національний університет радіоелектроніки. Студентські роботи було відправлено і прийнято Конкурсними комісіями згідно графіку подачі 15 лютого 2022р. а другий етап нажаль не відбувся. Тому хочемо ознайомити і інших з найбільш значущими результатами в роботах наших студентів, які на наш погляд гарантовано мали б перемогу у фіналі.

Це робота двох братів студента 6-го курсу Деркаченко Анатолія і Деркаченко Тимофія студента 3-го курсу, спеціальність 151-Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології «МАНІПУЛЯЦІЙНИЙ РОБОТ НА ОСНОВІ СФЕРИЧНОГО МЕХАНІЗМУ».

Наукова робота присвячена дослідженню системи керування рухомої платформи маніпуляційного робота. Розроблено модель з аналітичним апаратом керування приводними ланками сферичного механізму по заданим сценаріям орієнтації позиціонуючої платформи, а також зроблено математичну модель зворотної кінематики, створено інтерфейс та script для авторської програми «ToolsSM», промодельовано робочий простір, а також визначено кути сервісу, і проведено розрахунковий експеримент.

Реалізовано систему дистанційного керування сферичним механізмом на апаратному рівні з інтерактивним інтерфейсом і слідкуванням за ціллю позиціонування. З використанням Arduino Uno R3, акселерометра MPU6050, а також бібліотек HID, Servo та MPU6050.

На рисунках нижче наведені закони переміщення для сферичного паралельного механізму отримані при проведені розрахункового експерименту, який проводився для таких типових траєкторій:спіраль, коло, зиг-заг, квадрат.

Наступна робота студента Цимбара Веніаміна група 6М по спеціальності 133-Галузеве машинобудування на тему «ІМІТАЦІЙНИЙ СИНТЕЗ АВТОМАТИЗОВАНИХ ВИРОБНИЧИХ ТА СЕРВІСНИХ ДІЛЬНИЦЬ ВУЗЛІВ СИСТЕМ ЖИВЛЕННЯ ДВЗ», в якій згідно традиційної технологічної схеми і операційних карт побудовано імітаційну модель автоматизованої дільниці складання карбюратора ДВЗ в середовищі Tecnomatix plant simulation від Siemens PLM Software з фактичними значеннями штучного часу, надійності, пропускної здатності; проведено віртуальний експеримент завантаженості складальних станцій за традиційною технологічною схемою на прикладі складання карбюратора без міжопераційних накопичувачів і за їх наявності; встановлено розмір накопичувачів необхідний для рівномірної завантаженості складальних станцій та виконано дослідження залежності матеріальних потоків від ступеню надійності, що задавався окремо для сортувальних і складальних станцій від кількості складальних одиниць на кожній станції.

Виконано зміни традиційної структури у вигляді об’єднання складів і відповідного розподілення потоків на сортувальні станції. Встановлено робот-маніпулятор укладач готових виробів на склад.

Структура (а), 3d-модель дільниці (б), маніпулятор укладач на склад (в) і статистика роботи складу імітаційної моделі автоматизованої дільниці (г)

Студенти, їх наукові керівники і викладачі не вважають, що проведена робота виконана без користі і не потрібна. Навпаки ми впевнені "рукописи не горять", тому що по перше це як новий професійний досвід, який все одно буде реалізований, так і людський досвід з подолання будь-яких перешкод, а автори даних наукових робіт наразі вступають до аспірантури ХНТУ.