Структура / Кафедри університету / Програмних засобів і технологій / Історія кафедри |
Історія кафедри
Кафедра Програмних засобів і технологій існує вже сорок років, хоча за свою історію неодноразово змінювала свою назву.
Розпочиналась історія кафедри ще за часів Херсонського індустріального інституту. У 1978 році було створено кафедру Обчислювальної техніки та прикладної математики, завданням якої було проведення навчальних занять з інформатики, програмування та обчислювальної техніки для всіх тодішніх спеціальностей інституту. Завідувачем кафедри було призначено кандидата технічних наук, доцента В.Є. Ходакова.
У 1979 р. у складі кафедри було створено Обчислювальний центр.
У 1990 році зусиллями В.Є. Ходакова в Херсонському індустріальному інституті було розпочато підготовку фахівців за спеціальністю «Програмне забезпечення автоматизованих систем».
В січні 1991 року кафедру Обчислювальної техніки та прикладної математики було реорганізовано в кафедру Програмного забезпечення електронних обчислювальних систем, що стала випусковою для спеціальності «Програмне забезпечення автоматизованих систем».
Перший випуск фахівців за цією спеціальністю було здійснено у 1995 р.
Наприкінці 1991 року від кафедри Програмного забезпечення ЕОМ було відокремлено кафедру Електронних обчислювальних машин, комплексів, систем і мереж, яка стала випускаючою для відкритої в тому ж році спеціальності «Електронні обчислювальні машини і системи».
У 1995 році на кафедрі було відкрито спеціалізовану вчену раду з захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями «Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології» й «Системи і процеси керування».
У вересні 1995 року було відокремлено кафедру Інформатики і обчислювальної техніки, яка перейняла на себе загальну підготовку всіх спеціальностей з інформатики та комп’ютерної техніки. Сьогодні це кафедра Інформатики і комп’ютерних наук.
У 1996 році було організовано філію кафедри в м. Нова Каховка на підприємстві "Південелектромаш", в 1999 році – філію кафедри в м. Феодосія. У 1996 р. кафедра розпочала підготовку фахівців з спеціальності «Інформаційні системи у менеджменті», що згодом отримала назву «Економічна кібернетика».
У 2000 році кафедри Програмного забезпечення ЕОМ та Електронних обчислювальних машин було знову об'єднано, нова кафедра отримала назву кафедри Інформаційних технологій.
У 2003 році до кафедри Інформаційних технологій було приєднано кафедру Дизайну і комп'ютерної графіки, тож кафедра знову змінила назву на кафедру Інформаційних технологій та дизайну.
У 2004 році університет отримав статус національного, у тому ж році зі складу кафедри було відокремлено кафедру Економічної кібернетики, а в 2006 році – також кафедру Дизайну і комп'ютерної графіки, що стали випусковими з відповідних спеціальностей.
Кафедра знову повернулася до старої назви – кафедра Інформаційних технологій.
Нарешті, в 2018 році кафедру Інформаційних технологій було реорганізовано в кафедру Програмних засобів і технологій.
Сьогодні кафедра здійснює підготовку фахівців на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівні освіти за спеціальністю 121 «Інженерія програмного забезпечення», та подальшу підготовку науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації (докторів філософії та докторів наук) за спеціальністю 122 «Комп’ютерні науки та інформаційні технології».
На кафедрі працюють два доктори наук та шість кандидатів наук, старший викладач та асистенти.
З вересня 2018 року кафедру Програмних засобів і технологій очолює доктор технічних наук, професор Шерстюк Володимир Григорович.
В 2014 році він захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – Інформаційні технології на тему «Моделі, методи та інформаційні технології сценарно-прецедентного управління поліергатичними системами», в 2016 році йому присуджено вчене звання професора.
Викладачі кафедри активно приймають участь в міжнародному гранті Євросоюза на трирічний проект з програми Erasmus+KA2-проектом "GameHub: університетсько-підприємницька співпраця в ігровій індустрії в Україні" (№ 561728-EPP-1-2015-1- ES-EPPKA2-CBHE-JP) з 27.11.2015.
У 2016 році д.т.н., професор Шерстюк В.Г., к.т.н., доценти Ляшенко О.М. і Жарікова М.В. приймали участь у виїзному тренінгу, організованому університетом Деусто, Більбао, Іспанія в рамках проекту GameHub (співфінансування за програмою “Erasmus+”).
У 2016 році д.т.н., професор Шерстюк В.Г., к.т.н., доценти Козуб Н.О. і Жарікова М.В. приймали участь у виїзному тренінгу, організованому Quality Austria та університетом FH JOANNEUM в м. Грац, Австрія, в рамках проекту GameHub (співфінансування за програмою “Erasmus+”).
У 2016 році д.т.н., професор Шерстюк В.Г., к.т.н., доценти Кирийчук Д.Л. і Ляшенко О.М. приймали участь у виїзному тренінгу, організованому AGH University of Science and Technology в м. Краків, Польща, в рамках проекту GameHub (співфінансування за програмою “Erasmus+”).
У 2017 р. викладачі кафедри М.В. Жарікова, В.Г. Шерстюк, Д.Л. Кирийчук пройшли Міжнародне наукове стажування «21st century skills/deeper learning», що передбачало участь у тренінгу для науково-педагогічного персоналу, що проходив в AGH Університеті Науки та Технології у м. Краків, Польща.
Викладачами кафедри виконуються як держбюджетні (ініціативні) науково-дослідні роботи, так і ті, які фінансуються із коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України. В звітний період науково-педагогічними працівниками кафедри проводились дослідження за темами: «Розробка програмних компонентів інформаційної технології управління діяльністю туристичних компаній», «Розробка технічних та програмних засобів наскрізного проектування, виготовлення і керування технологічним, маніпулюючим та верстатним обладнанням каркасних просторових компоновок», «Розробка моделей та методів інтелектуальної підтримки прийняття рішень в умовах швидкоплинних просторово-розподілених процесів руйнівного характеру», «Розробка ризик-орієнтованих моделей і методів аналізу даних моніторингу просторово-розподілених динамічних процесів».
З 2007 року кафедра випускає журнал «Проблеми інформаційних технологій (ПІТ)», який включено до переліку наукових фахових видань за списком ВАК України (Наказ Міністерства освіти і науки України №820 від 11.07.2016 р.), у яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора та кандидата наук. Журнал включено до науково-метричних баз, цифрових архівів та бібліотек з безкоштовним on-line-доступом: Research Bible, Open Academic Journals Index(OAJI), Directory of Open Acctss Journals(DOAJ), AcademicKeys, Index Copernicus, National Library of Ukraine (Vernadsky), РІНЦ.
Основні результати науково-дослідної роботи колективу кафедри представлені в монографіях, навчальних посібниках, збірниках наукових праць, навчально-методичних виданнях, фахових статтях, доповідях.
Протягом 2014-2018 рр. викладачами кафедри видано 9 монографій, 5 навчальних посібників, опубліковано близько 116 статей у провідних фахових та зарубіжних виданнях, які входять до наукометричних баз даних. Викладачі кафедри отримали авторські права (10 свідоцтв про реєстрацію) на твори від Державної служби інтелектуальної власності України.
Якісний кадровий склад кафедри забезпечує високу результативність наукової роботи студентів. Щорічно студенти отримують нагороди на Всеукраїнських та міжнародних студентських олімпіадах з програмування, Всеукраїнському конкурсі дипломних робіт зі спеціальності «Інженерія програмного забезпечення», які проводяться Міністерством освіти і науки України. За останні 5 років студенти отримали 45 винагород на Всеукраїнських та міжнародних олімпіадах: 14 дипломів (І-ІІІ ступенів) та 15 грамот за перемогу в номінаціях.
Важливим етапом у підготовці фахівців є щорічне проведення кафедрою програмних засобів і технологій І туру Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування АСМ-ICPC. За 5 років, за результатами участі студентів у I турі Всеукраїнської студентської олімпіади з програмування, отримано 14 дипломів І-ІІІ ступенів.