Про університет / Новини університету / ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ “СМАРТ-ТЕКСТИЛЬ” ВІД ПРАКТИКІВ ДЛЯ МАГІСТРІВ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ “СМАРТПРОМИСЛОВІСТЬ” |
ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ “СМАРТ-ТЕКСТИЛЬ” ВІД ПРАКТИКІВ ДЛЯ МАГІСТРІВ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ “СМАРТПРОМИСЛОВІСТЬ”
Дата 12.12.2023 10:17
Технологічні інновації в рамках четвертої промислової революції поставили перед традиційними бізнес-моделями серйозні виклики, пов‘язані з переходом від традиційного виробництва до реалізації концепції інтелектуального підприємства і широким впровадженням SMART- технологій.
З метою поглиблення знань напряму SMART- технологій для здобувачів ІІ рівня вищої освіти ступеня магістр ОП «Смартпромисловість» кафедра АРМ запросила пр. н. с. науково-дослідницької лабораторії ХНТУ з випробувань властивостей та експертизи якості текстильних матеріалів та виробів, к.т.н., доц. Ірину КУЛІШ. ЇЇ наукові інтереси тісно пов'язані з розвитком «SMART- текстилю»: створенням інноваційних технологій в галузі легкої промисловості, розробкою та впровадженням «зелених» технологій та «зеленої» хімії у процес опорядження текстильних матеріалів.
Ірина КУЛІШ зазначила, що легка промисловість та Fashion Industry відноситься до сфер виробництва зі значним інноваційним потенціалом, адже ми вже живемо в епоху «розумного текстилю», або, як його ще називають SMART-textile, Intelligent textile, а закладені в його основу технології - Hi-tech.
Текстильні матеріали здатні змінювати колір, світитися в темряві, абсорбувати шкідливі речовини, доглядати за шкірою, виділяти ароматичні речовини, проводити моніторинг довкілля, стану здоров’я людини і захищати її від ультрафіолетових променів, вірусів і мікробів тощо. В галузі технічного текстилю тканини можуть виступати як антитепловізори, міцні, гнучкі сонячні батареї а виготовлені парасольки або намет можуть розгортатися під час аварійно-рятувальних операцій та виступати джерелом електричної енергії.
Озвучила нові, перспективні напрями досліджень в текстильній галузі, окреслила, що наразі широко досліджуються нанотехнології, генні (вирощування штучної шкіри) та біотехнології (виготовлення екологічного шовку з сої, молока, шкурок ананасів, цитрусових, тощо), електронний текстиль, впроваджується у виробництво текстилю і «зелена» хімія. У волокна вплітають мікропроцесори, електролюмінісцентні частинки, LED, сенсори.
У перспективі буде можливим створення датчиків рівня глюкози, виявлення наркотичних засобів, контролю якості повітря і води.
Окреслила також глобальні проблеми, що стоять перед подальшим розвитком технологій. Зазначила, що однією з причин необхідності введення інновацій виступає той факт, що текстильна промисловість є другою за шкідливістю промисловою галуззю планети. Адже на виготовлення текстилю затрачується значна кількість води, продукується велика кількість СО2 . Вуглецевий слід на планеті, за оцінками Global Fashion Agenda і McKinsey & Co, припадає не менше 4% всіх світових викидів. Також щорічно викидається понад 92 млн. т. тканин, «завалюються» океани матеріалами, розкладання яких, за традиційних технологій виготовлення, триватиме десятиліттями та навіть століттями. Тому, провідні країни стимулюють розвиток кампаній, що переходять на нове бачення галузі.
В кінці зустрічі ознайомила здобувачів з напрямами наукової діяльності науково-дослідницьких робіт у галузі легкої промисловості, що проводяться у нашому університеті, такими, як «зелені технології», нанотехнології, антибактеріальні, противірусні та вогнезахисні технології.
Наостанок учасники висловили взаємну зацікавленність у розвитку міжгалузевих СМАРТ-технологій та наміри про співпрацю в створенні спільних напрямів досліджень.
Дякуємо Ірині Миколаївні Куліш за підготовку лекційного матеріалу та висловлюємо вдячність за підтримку перспективної освітних програм з боку Науково-дослідного сектору нашого університету.