Головна

Про університет / Новини університету / ХНТУ. Історія. Сьогодення. Випускники

ХНТУ. Історія. Сьогодення. Випускники

У 2019 році виповнилося 60 років Херсонському національному технічному університету. З цієї нагоди в київському видавництві «Літопис» вийшла солідна праця «Херсонський національний технічний університет. Історія. Сьогодення. Випускники», присвячена цій знаменній даті.

Видання має важливе значення не лише для викладачів, студентів, співробітників університету, але й для широкої громадськості, зокрема для колишніх студентів.

Книга прилучає читача до цікавих сторінок як минулих, так і сучасних, які відтворюють спадкоємність і зв’язок покоління. Історія – це насамперед історія становлення і розвитку наукового потенціалу, підготовка кадрів і збагачення педагогічних засобів.

«Історія ХНТУ,- як слушно зазначає у «Зверненні» ректор університету Ю.М. Бардачов,- умови його становлення, навчально-методичної, наукової та виховної діяльності були нерозривно пов’язані із загальним економічним, політичним і культурним розвитком країни».

Викликає інтерес розділ книги, який висвітлює «Книги історичного поступу альма-матер: від заснування до сьогодення». Сучасний університет – це потужний науковий і навчально-методичний комплекс, історія якого почалася ще в 1959 році. Саме в той час з ініціативи групи студентів-заочників, які працювали на бавовняному комбінаті та згідно з наказом Міністерства вищої середньої спеціальної освіти від 7 вересня 1959 року в Херсоні був створений навчально-консультаційний пункт (НКП) Київського технологічного інституту легкої промисловості.

Відкриття НКП стало першим кроком на шляху до створення самостійного закладу вищої освіти у нашому місті. З того часу процес створення вищого навчального закладу став швидко зростати.

І вже в 1960 році НКП був реорганізований у загально технічний факультет (ЗТФ), який було передано Одеському технологічному інституту. Згодом розширювалася і удосконалювалася матеріальна база, зростала кількість студентів, викладачів, навчальних предметів, зміцнювалися зв’язки з промисловістю, трудовими колективами.

Згідно наказів уряду СРСР та України, а також наказу Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти України від 25 грудня 1979 року був створений самостійний індустріальний інститут, урочисте відкриття якого відбулося 8 січня 1980 року.

На початку 80-х років минулого століття в інституті вже навчалося 4500 студентів, з них 2280 – на денному відділенні. У різні роки університет очолювали: В.Й. Марченко, О.Д. Семерніков, П.М. Заглубоцький, Ю.Ф. Морін, В.Ф. Андросов, К.І. Шмат, В.Т. Грицак, Л.А. Васильєвих.

У 1997 році згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня на базі індустріального інституту був створений державний технічний університет, який очолив доктор технічних наук, професор Ю.М. Бардачов. Це стало можливим завдяки вагомим здобуткам трудового колективу та особливим зусиллям ректора.

З 2004 року технічному університету було надано статус національного. Таке рішення було цілком справедливим, оскільки за останні роки в університеті було відкрито 10 нових спеціальностей, зростала кількість студентів. Так, якщо раніше студентські квитки отримували 900 осіб на рік, то згодом – 2300 лише за денною формою навчання, в університеті долали «граніт науки» 10,5 тисяч студентів.

Великий вклад у розвиток університету внесли минулі та сучасні вчені. Зокрема, дійсний член Нью-Йоркської академії наук С.Й. Крічмар; лауреати Державної премії України у галузі науки і техніки професор Г.С. Сарібеков, доцент В.П. Гнідець; заслужені діячі науки і техніки, професори: Ю.М. Бардачов, Ю.Г. Розов, Г.Г. Савіна, В.Є. Ходаков; заслужені працівники освіти України, професори: В.В. Крючковський, Ф.Б. Рогальський, Л.А. Чурсіна, І.П. Лопушинський і заслужений винахідник СРСР, професор В.З. Лубяний.

На сучасному етапі при університеті діють: Факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації (очолює професор Н.С. Миколайчук), Підготовче відділення (Е.М. Фатєєва), Економіко-технологічний технікум (К.І. Шупік), Науково-дослідний центр (Л.О. Соболєва), Бібліотека (С.В. Іванова). З 2004 року в університеті здійснюється підготовка аспірантів і докторантів. За 2004-2015 рр. захищено понад 125 кандидатських та майже 20 докторських дисертацій.

Сьогодні ХНТУ – це сучасний освітній центр, який широко відкриває свою скарбницю знань світових та національних цінностей науки і культури для студентів не лише Південного регіону, але й всієї України та інших держав.

В цілому слід відзначити, що колектив університету отримав чудовий подарунок. Книга «ХНТУ. Історія. Сьогодення. Випускники» зі смаком оформлена, містить безліч фотографій, надрукована на якісному глянцевому папері – усе це справляє на читача неабияке враження.