Головна

Про університет / Новини університету / Заступник Міністра освіти і науки України Єгор Андрійович Стадний зустрівся з викладачами та студентами ХНТУ

Заступник Міністра освіти і науки України Єгор Андрійович Стадний зустрівся з викладачами та студентами ХНТУ

11 лютого відбулася зустріч заступника Міністра освіти і науки Єгора Стадного з професорсько-викладацьким складом та студентами Херсонського національного технічного університету. Відеозапис (камера В. Резнік) за посиланням:

https://youtu.be/MFw-FwqFc60

Криницький Є. А., Стадний Є.А, д.т.н., професор Ю.М. Бардачов.

Спочатку Єгор Стадний у ХНТУ відвідав Проблемну науково-дослідну лабораторію з розробки ресурсозберігаючих інтенсифікованих високоефективних процесів та технологій для легкої, харчової, хімічної та косметичної промисловості, у якій проводяться наукові дослідження з метою розробки інноваційних та удосконалення існуючих матеріалів і технологій у галузі опорядження текстильних матеріалів.

К.т.н., старший науковий співробітник науково-дослідного сектору Семешко О.Я. розповіла заступнику Міністра, що на базі науково-дослідної лабораторії проводяться дослідження якості ниток, тканин, трикотажних полотен; речовин, які використовують при опорядженні; це барвники, полімери, різноманітні функціональні добавки; технологій опорядження, а саме підготовки, фарбування та надання таких спеціальних видів обробки як вогне- та світлостійкість, антибактеріальність, гідрофобність, кислото- та оливовідштовхування.

Також було зазначено, що у лабораторії працюють штатні працівники – кандидати та доктори наук, серед яких 5 молодих вчених. Студенти залучаються до наукової роботи у лабораторії з метою проведення досліджень у межах виконання як науково-дослідних робіт, так і наукових дипломних робіт.

На даний час колектив лабораторії задіяний у виконанні двох науково-дослідних робіт, що фінансуються з рахунок держбюджету, в тому числі один проєкт є молодіжним.

Єгор Андрійович ставив питання, цікавився міжнародними та виробничими зв’язками лабораторії.

Заступник Міністра ознайомився з потужностями та інфраструктурою освітнього дата-центру ХНТУ, який є унікальним освітнім ресурсом Херсонського регіону і спроможний якісно та на сучасному рівні забезпечувати потреби в освітніх інформаційних сервісах не тільки сам ХНТУ, а й інші виші регіону.

Безпосередньо на зустрічі з викладачами та студентами Єгор Андрійович зосередився на реформах у вищій освіті. Було зазначено, що Міністерство відтепер робитиме основний акцент не на кількості студентів, як на основному показнику діяльності ЗВО, а на якості навчання. Саме із цим пов’язане запровадження т.з. «формульного фінансування», у якому при розрахунку бюджету для закладів вищої освіти враховуватиметься низка індикаторів і показників. У 2020 році, за його словами, 80% фінансування розраховуватиметься, виходячи з бюджету попереднього року, а от 20% – у відповідності до низки показників. Зокрема, йтиметься про контингент студентів, показник міжнародних рейтингів, у яких згадуватимуться заклади освіти, регіональний показник, кількість грошей, який університет може отримати за виконання грантових проєктів і наукових замовлень, розмір університету й показники цитованості наукових праць його викладачів.

Крім того, учасників зустрічі цікавив світовий досвід впровадження акредитації освітніх програм, які здійснюватиме Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Сам Єгор Андрійович оцінив цей досвід, як позитивний, він зазначив, що така модель акредитації впроваджена в багатьох європейських країнах. Він наголосив, що зацікавленість в природничих і технічних науках потрібно виховувати ще в середній школі, так само, як і підвищити рівень їх викладання в школі. Це, своєю чергою, сприятиме популярності відповідних спеціальностей серед вступників до закладів вищої освіти.

Також важливим на сьогодні є питання підвищення престижу професії вчителя, зокрема призначення їм гідної платні, яка б спонукала б молодь обирати педагогічні спеціальності. Адже якщо конкурентноспроможні сучасні викладачі будуть працювати в університеті, то це стане запорукою того, що до такого закладу вищої освіти приходитимуть вчитися й студенти.

Також Єгор Стадний пообіцяв, що в 2020 році МОН України вийде на нові умови ліцензування – освітніх рівнів, а не спеціальностей. Він особливо наголосив у відповідь на запитання, як планується поліпшувати фінансування наукових досліджень природничої галузі, що на сьогодні Міністерство виступає з пропозицією щодо збільшення державного фінансування науки. Крім того, до послуг науковців – грантове фінансування, фонд Президента України, фонд розвитку закладів вищої освіти тощо.

Йшлося також про можливість для закладів вищої освіти вийти з-під дії «тарифної сітки» при розрахунку заробітної плати працівникам, яка б визначалася колективним договором, надання їм автономності й статусу неприбуткових небюджетних організацій.

Порушувалося питання припинення від’їзду вступників за кордон і здобуття вищої освіти в інших країнах напряму пов’язано з питанням поліпшення добробуту в нашій країні. Під час зустрічі обговорили потребу в можливому розширенні переліку міжнародних наукометричних баз даних, входження до яких сприяє індексації статей вітчизняних науковців, різні форми викладання такого предмета, як фізичне виховання, в закладах освіти, необхідність складати єдиний вступний іспит з іноземної мови при вступі до магістратури, питання працевлаштування випускників ЗВО тощо.

Виступ заступника Міністра викликав жваву дискусію. Присутні мали можливість ставити запитання і отримували на них вичерпні відповіді.

Дякуємо Стадному Єгору Андрійовичу за цікаву співбесіду з викладачами та студентами Херсонського національного технічного університету.