Головна

Про університет / Новини університету / Дистанційне заняття з дисципліни «Управління якістю та сертифікація виробництва» спільно з фахівцями Науково-випробувального центру «Надійність» (НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського")

Дистанційне заняття з дисципліни «Управління якістю та сертифікація виробництва» спільно з фахівцями Науково-випробувального центру «Надійність» (НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського")

07.10.2021р. на кафедрі АРМ було проведено дистанційне заняття в рамках дисципліни «Управління якістю та сертифікація виробництва» для магістрів першого року навчання груп 5ТМ, 5М а також для аспірантів кафедри.

Сучасні фахівці промисловості та всього народного господарства мають бути спроможні розв'язувати нові завдання, які поставлені перед промисловістю з урахуванням нових умов господарювання, сучасних технологій, новітніх досягнень науки, техніки та вимог стандартів що гарантують якість продукції на рівні кращих світових зразків. Тому на заняття були запрошені провідні спеціалісти по напряму сертифікації продукції.

07.10.2021р. на кафедрі АРМ було проведено дистанційне заняття в рамках дисципліни «Управління якістю та сертифікація виробництва» для магістрів першого року навчання груп 5ТМ, 5М а також для аспірантів кафедри.

Сучасні фахівці промисловості та всього народного господарства мають бути спроможні розв'язувати нові завдання, які поставлені перед промисловістю з урахуванням нових умов господарювання, сучасних технологій, новітніх досягнень науки, техніки та вимог стандартів що гарантують якість продукції на рівні кращих світових зразків. Тому на заняття були запрошені провідні спеціалісти по напряму сертифікації продукції.

Орган з сертифікації метало- та деревообробного обладнання та продукції машинобудування Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" (Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського") створений у жовтні 1997 р. (https://certif-kpi.kiev.ua/) Вдруге акредитований Держстандартом України та зареєстрований у Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО 17.07.2000 р. терміном на 3 роки. В грудні 2003 року першим в Україні акредитований Національним агентством з акредитації України як орган сертифікації продукції та систем управління якістю.

Аудитор (Аудитори згідно положень ДСТУ 9001:2015, які атестовані й акредито­вані в Системі та занесені до її Реєстру, безпосередньо виконують роботи з сертифікації продукції.) органу сертифікації к.т.н. Алла Сазонівна Ромашко розповіла здобувачам вищої освіти про порядок проведення сертифікації продукції, який містить такі процедури:

— подання для розгляду заяви та документації на сертифікацію продукції;

— аналіз наданої документації;

— прийняття рішення щодо сертифікації;

— обстеження виробництва;

— атестацію виробництва або сертифікацію системи якості;

— добирання, ідентифікацію зразків продукції та їх випробування;

— аналіз отриманих результатів й прийняття рішення щодо можливості видання сертифіката відповідності та надання ліцензій;

— оформлення та видання сертифіката відповідності, надання ліцензій та внесення сертифікованої продукції до Реєстру Системи;

— визнання дійсним сертифіката відповідності, виданого закордоном; —технічний нагляд за сертифікованою продукцією під час її виробництва;

— інформацію щодо результатів сертифікації продукції.

Добровільну сертифікацію проводять на відповідність до вимог, які не віднесені до законодавчорегульованих. Якщо для продукції встановлені законодавчорегульовані вимоги, то оцінка відповідності здійснюється відповідно до вимог технічних регламентів

На сьогодні в Україні чинний Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності». Зазначений закон стосується як добровільної оцінки відповідності так і оцінки відповідності за вимогами технічних регламентів і в ньому використані такі терміни:

- ТЕХНІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ (ТР) - нормативно-правовий акт, в якому визначено характеристики продукції або пов'язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні процедурні положення, додержання яких є обов'язковим;

- ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ - процес доведення того, що визначені вимоги, які стосуються продукції, процесу, послуги, системи, особи чи органу, були виконані;

- ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ - видача документа про відповідність, яка ґрунтується на прийнятому після критичного огляду рішенні про те, що виконання визначених вимог було доведене;

- ПРЕЗУМПЦІЯ ВІДПОВІДНОСТІ - припущення, яке визнається достовірним, поки не буде доведено інше, про те, що продукція, пов'язаний з нею процес або метод виробництва чи інший об'єкт відповідає вимогам відповідного технічного регламенту

Щодо добровільної оцінки, то вона «здійснюється на добровільних засадах, в будь-формах, включаючи випробування, декларування відповідності, сертифікацію та інспектування, та на відповідність будь-яким заявленим вимогам», тобто така оцінка може бути здійснена виробником, як шляхом декларування так і шляхом сертифікації. Щодо оцінки за вимогами технічних регламентів, то Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 р. № 95 визначені застосовні модулі оцінки (далі модулі), які позначаються літерними та літерно-цифровими кодами загалом таких модулів 16, причому модуль В, як правило не використовується самостійно, а лише з модулями відповідності типу.

Станом на 23.03.2017 року в Україні діють 49 ТР, вимоги яких регламентують процеси протягом життєвого циклу об'єкта і перелік яких наведений на сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі .

[Ромашко А.С., Шишкін В.М. Запровадження курсу «Оцінка відповідності та підтвердження відповідності продукції, процесу, послуги, системи» для студентів технічних спеціальностей/ Матеріали XVІIІ Міжнародної науково-технічної конференції „Прогресивна техніка, технологія та інженерна освіта” , м.Київ з 29 червня по 1 липня 2017 року]

Другою частиною дистанційного заняття було знайомство з лабораторією Науково-випробувального центру «Надійність» (https://kpi.ua/ri_reliability), який був органiзований у1995р., науковий керівник - професор, доктор технічних наук Бобир Микола Іванович.

Першим виступав Антон Миколаєвич Бабак (к.т.н.,ст.викладач кафедри Динаміки і міцності машин та опору матеріалів та по сумісництву м.н.с. цього випробувального центру). Він розповів про основну діяльність випробувального центру:

  • Проведення випробувань конструкційних матеріалів та виробів різного призначення;
  • Розробка нових методик та устаткування для випробувань матеріалів і виробів;
  • Науково - дослідні роботи у галузі міцності та надійності матеріалів та елементів конструкцій.

Потім він представив керівника відділу Олександра Вікторовича Тимошенко (к.т.н., доцент кафедри Динаміки і міцності машин та опору матеріалів). Він показав обладнання та розповів про перелік видів випробувань згідно галузі акредитації ВЦ:

  • Випробування зразків матеріалів на розтяг, стиску та згин. Визначення характеристик міцності та пластичності
  • Вимірювання твердості металів за Роквелом та Бринелем
  • Визначення шорсткості поверхонь виробів
  • Визначення структурних характеристик матеріалів
  • Аналіз дефектів поверхонь
  • Вимірювання геометричних характеристик та відхилень
  • Визначення теплостійкості та морозостійкості пластмас та гум
  • Визначення стійкості до агресивних середовищ
  • Визначення модулів пружності пластмас
  • Визначення міцності зварних з'єднань

Потім він дав відповіді на питання, в тому числі і про акредитацію випробувальної лабораторії, що є офіційним визнанням технічної компетентності та незалежності лабораторії від розробників, виробників (постачальників) та споживачів (покупців) продукції або тільки її технічної компетентності щодо проведення випробувань заданої продукції чи заданих видів випробувань відповідно до вимог стандартів чи інших нормативних документів. Тому акредитована випробувальна лабораторія має право разом з органом з сертифікації встановлювати терміни проведення випробувань продукції, що сертифікується, форму протоколу випробувань, укладати субпідрядні договори на проведення заданих робіт тощо.

На цьому час конференції на жаль скінчився. Кафедра автоматизації, робототехніки і мехатроніки ХНТУ висловлює щиру подяку фахівцям НВЦ «Надійність» за цікаву та пізнавальну лекцію. Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.