Головна

Про університет / Новини університету / ЗАХИСТ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУ - ЧУДОВА МОЖЛИВІСТЬ СЕБЕ ПОКАЗАТИ І ІНШИХ ПОДИВИТИСЬ

ЗАХИСТ ДИПЛОМНОГО ПРОЕКТУ - ЧУДОВА МОЖЛИВІСТЬ СЕБЕ ПОКАЗАТИ І ІНШИХ ПОДИВИТИСЬ

Захист випускних кваліфікаційних робіт є не тільки урочистою подією для студентів, керівників проектів і викладацького складу будь-якої кафедри вишу, а і "моментом істини" щодо фахової зрілості випускників, їх здатності до самостійного існування у складному світі "дорослих" професійних задач.

Усвідомлюючи важливість, відкритість і унікальність такого заходу як представлення результатів власної праці здобувачів за весь період навчання у вигляді дипломного проекту, колективом кафедри Автоматизації, робототехніки і мехатроніки було прийнято рішення запросити на захист стейкхолдерів для спеціальностей 131- Прикладна механіка, 133- Галузеве машинобудування, 151 – Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології як із офіційного складу Ради роботодавців ХНТУ, так і усіх небайдужих до освітнього процесу фірм та організацій, які є прямими споживачами такого "продукту" як інженер. Ми навіть і не очікували, що наше запрошення знайде потужний відгук від представників виробничого сектору нашого регіону.

Найактивнішу участь проявили наступні підприємства:

ТОВ"ЮГПРОМТЕХМОНТАЖ" - Завальнюк Олександр Львович;

ТОВ "Суднобудівна компанія "МАРИНАГРУП" - Ніколаєва Марина Миколаївна;

ТОВ «АГРОСЕА» - Шимановський Дмитро Анатолійович

Зліва направо члени Державної екзаменаційної комісії за спеціальністю 131- Прикладна механіка: Сімінченко Ігор Павлович, заступник директора ТОВ «ЮГПРОМ ТЕХМОНТАЖ» Завальнюк Олександр Львович, доц. Сошко Віктор Олександрович, співзасновник ТОВ «Суднобудівна компанія «МАРИНАГРУП» Ніколаєва Марина Миколаївна, Голова ДЕК доц. Лобов Олександр Олександрович

Зазначимо, що співробітники з вищезгаданих підприємств не входили до складу Державних екзаменаційних комісій, а лише доповнювали її роботу за власною ініціативою і безумовно не вимагаючи оплати від ХНТУ. Це свідчить про їх велику зацікавленість про явища, які відбуваються при підготовці майбутніх фахівців.

Приклад того, що дуже зайняті власники, директори, головні інженери працюючих підприємств відволіклися на період захисту студентів від робочих задач і прийшли на територію університету на власні очі подивитись процес захисту свідчить про те, що бізнес почав усвідомлювати - необхідно витрачати і час, і зусилля разом із ЗВО для того щоб підвищити ефективність власного підприємства за рахунок якісного потоку кадрового забезпечення. Саме університет і профільні кафедри є джерелом такого потоку.

Можна сказати, що зацікавленість в отриманні гарного спеціаліста або навіть як шанс тільки надана можливість вибрати такого спеціаліста серед інших випускників перевищує усі затрати виробничників на витрачений час. Підсумки вражень від присутності на захисті декількох виробничників одночасно. Нажаль більшість підприємств в Україні живе стереотипами, мовляв Ви підготуйте фахівця, а тоді він сам до нас і прийде. Тому і програють, втрачаючи вкладені інвестиції і недоотримані прибутки, не встигаючи забезпечити себе людським ресурсами або нездатні їх утримати. Сьогодні ситуація змінилася. Масовий відтік робочої сили за кордон, жорстка конкуренція заробітних плат, постійне збільшення коштовності рівня життя потребують інших політик від промислового бізнесу.

Правильні підходи обрали підприємства, що відвідали ХНТУ сьогодні. На захисті промисловці ставили запитання дипломникам, отримали їх особисті контакти, спілкувались по питаннях щодо працевлаштування випускників, представили характеристику власних підприємств. Власник СК «МАРИНАГРУП» Марина Миколаєва навіть запропонувала провести безкоштовно у наступному навчальному році цикл занять по вмінням представляти як себе так і власні розробки та здобутки імовірним роботодавцям.

Колектив кафедри Автоматизації, робототехніки і мехатроніки вдячний за відвідування усім стейкхолдерам. Завідувач кафедрою, гаранти освітніх програм та наукові керівники кваліфікаційних бакалаврських робіт прийняли до опрацювання надані рекомендації і зауваження щодо удосконалення тем кваліфікаційних робіт у майбутньому.