Економічної теорії

«Немає нічого ліпшого за добру теорію»

Е. Гекшер

Завідувач кафедри –

Ушкаренко Юлія Вікторівна

доктор економічних наук, професор,

Тел. 32-69-83

Закінчила у 1998 р. економічний факультет Херсонського сільськогосподарського інституту ім. О.Д. Цюрупи за спеціальністю “Облік і аудит” та здобула кваліфікацію економіста по обліку і аудиту. У цьому ж році закінчила Херсонський державний аграрний університет за спеціальністю “Правове забезпечення в галузях АПК”, кваліфікація правознавець АПК. У 2003 р. закінчила Одеську національну юридичну академію за спеціальністю “Правознавство” та здобула кваліфікацію юриста. У 2001 р. захистила кандидатську дисертацію на тему: “Підвищення економічної ефективності функціонування харчової промисловості регіону (на прикладі Херсонської області)”.

У 2010 р. захистила докторську дисертацію на тему: “Розвиток сільськогосподарської кооперації (теорія, методологія, практика)”.

Має 220 публікацій, з них 177 наукових та 43 навчально-методичного характеру, у тому числі 110 публікацій у фахових виданнях, автор 2 монографій, співавтор 4 колективних монографій, 2 учбово-методичних посібників, 1 навчально-методичного і 1 навчального посібників.

Є членом двох спеціалізованих Вчених рад із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) економічних наук. Здійснює керівництво аспірантами і здобувачами.

Заступник завідувача кафедри

з наукової роботи

Петлюченко Валерія Валеріївна

старший викладач

Заступник завідувача кафедри

з навчально-методичної роботи –

Моїсеєнко Вероніка Олександрівна

старший викладач

Загальна інформація

ПРІОРИТЕТНИМИ НАПРЯМАМИ ДІЯЛЬНОСТІ КАФЕДРИ Є:

  • організація та здійснення на належному науковому й методичному рівнях навчального процесу з метою підготовки висококваліфікованих фахівців, формування творчої, професійної особистості для практичної та наукової діяльності;
  • виконання наукових досліджень згідно тематики науково-дослідної роботи кафедри, підготовка науково-педагогічних кадрів;
  • зростання професіоналізму викладачів через підвищення кваліфікації в межах університету та за його межами;
  • удосконалення сучасної методології та інструментарію дослідження національної та міжнародної економіки і формування адаптованої до потреб сучасної України економічної теорії;
  • наукові дослідження в галузі міжнародної економіки, економічної теорії та регіональної економіки;
  • надання студентам знань та формування практичних навичок щодо використання сучасних методів аналізу економічної ситуації та прийняття обгрунтованих управлінських рішень;
  • мотивація студентів до навчання, розвиток у них відповідних здібностей, залучення до науково-дослідної роботи кафедри.
 

Історія кафедри

Кафедру економічної теорії було створено у 1997 р. (Наказ № 10 від 20.01.1997 р.). Першим завідувачем кафедри став д.і.н., проф. Марчук Л.І. З 2002 р. завідувачем кафедри призначено к.е.н., доц. Ширенко В.Б. З 2011 р. і по теперішній час кафедру очолює д.е.н., проф. Ушкаренко Ю.В.

На сьогоднішній день кафедра є навчально-науковим структурним підрозділом факультету Міжнародних економічних відносин, управління і бізнесу Херсонського національного технічного університету, яка забезпечує проведення навчальної, методичної та наукової роботи.

 

Професорсько-викладацький склад

Ушкаренко Юлія Вікторівна

доктор економічних наук, професор

Кількість наукових та навчально-методичних праць – 220.

Наукові інтереси: синергія кооперативної взаємодії, організаційно-економічні та правові основи функціонування кооперативних підприємств, соціально-економічна і екологічна ефективність розвитку підприємств харчової промисловості.

Викладає дисципліни: «Регіональна економіка», «Національна економіка», «Економічна теорія», «Політична економія».

Фомішин Сергій Валентинович

кандидат економічних наук, професор

Кількість наукових та навчально-методичних праць – 116

Наукові інтереси: проблеми міжнародної економіки: міжнародне виробництво, міжнародна торгівля, міжнародна міграція.

Викладає дисципліни: «Політична економія», «Міжнародна економіка».

Жнакіна Ельвіра Григорівна

кандидат економічних наук, доцент

Кількість наукових та навчально-методичних праць – 38

Наукові інтереси: формування інноваційного потенціалу України в контексті підвищення міжнародної конкурентоспроможності.

Викладає дисципліни: «Міжнародні економічні відносини», «Історія економіки та економічної думки».




Моїсеєнко Вероніка Олександрівна

старший викладач

Кількість наукових та навчально-методичних праць – 107

Наукові інтереси: проблеми розвитку сфери туризму в Україні, проблеми розвитку та функціонування зовнішньоекономічної діяльності в Україні.

Викладає дисципліни: «Економічна теорія», «Історія економіки та економічної думки», «Зовнішньоекономічна діяльність підприємства».


Петлюченко Валерія Валеріївна

старший викладач

Кількість наукових та навчально-методичних праць – 120

Наукові інтереси: конкурентоспроможність підприємств харчової промисловості України в умовах трансформаційних процесів, управління конкурентоспроможним потенціалом харчових підприємств.

Викладає дисципліни: «Економічна теорія», «Історія міжнародних відносин», «Міжнародна економіка», «Політична економія».

Штуца Олена Вікторівна

старший лаборант

 

Дисципліни, які викладаються на кафедрі

Викладачі кафедри забезпечують навчальний процес з таких дисциплін:

Факультет економіки:
  1. Економічна теорія
  2. Історія економіки та економічної думки
  3. Історія міжнародних відносин
  4. Міжнародна економіка
  5. Національна економіка
  6. Політична економія
  7. Регіональна економіка
Факультет кібернетики:
  1. Економічна теорія
  2. Основи економічної теорії
  3. Історія економіки та економічної думки
  4. Міжнародна економіка
Факультет технології і дизайну:
  1. Економічна теорія
Факультет машинобудування:
  1. Економічна теорія

Факультет міжнародних економічних відносин, управління і бізнесу:

  1. Міжнародні економічні відносини
  2. Економічна теорія
  3. Зовнішньоекономічна діяльність підприємства

Науково-дослідна робота

Науковий напрямок кафедри знайшов своє відображення в кафедральній науково-дослідній роботі на тему: «Пріоритетні напрямки трансформації економіки Херсонської області» (державний реєстраційний номер 0111U008965 від 17.10.11 р.). У рамках вказаної теми співробітники кафедри цілеспрямовано досліджують наступні питання: «Економіко-організаційні та правові основи розвитку і функціонування кооперативних підприємств»; «Розвиток рекреаційного потенціалу Херсонської області»; «Структурні зрушення в економіці Херсонської області»; «Економічний потенціал переробних підприємств агропромислового комплексу Херсонської області»; «Розвиток зовнішньоекономічної діяльності підприємств Херсонської області в процесі міжнародної інтеграції»; «Управління конкурентоспроможністю підприємств харчової промисловості», «Формування інноваційного потенціалу країни в контексті підвищення її міжнародної конкурентоспроможності».

До наукової роботи активно залучаються студенти, що допомагає їм краще оволодівати основами економічної теорії, історії економіки та економічної думки, національної, регіональної та міжнародної економіки. Результати своїх напрацювань студенти повідомляють на наукових конференціях, публікують у статтях.

Співробітники кафедри постійно підвищують свою кваліфікацію у ВНЗах міста Херсона та України. Викладачі кафедри приймають активну участь у міжнародних, всеукраїнських, міжвузівських науково-теоретичних та науково-практичних конференціях, семінарах, симпозіумах, за результатами яких систематично публікують статті у фахових виданнях України, представляючи наукові розробки з найбільш актуальних питань теорії та практики економіки, розвитку економічної думки та економічної історії.

У монографії досліджено роль і місце сільськогосподарської кооперації у ринковій економічній системі. Визначено і теоретично обґрунтовано соціально-економічну й екологічну сутність кооперації. За допомогою синергетичного підходу здійснено методологічне обґрунтування системного розвитку кооперативного сектора з виокремленням структуроутворюючих чинників формування багаторівневої горизонтально та вертикально інтегрованої дисипативної кооперативної системи.

Запропоновано методику визначення напрямів функціональної діяльності сільськогосподарського виробничого кооперативу з використанням сучасних методів прогнозування та комп’ютерних технологій. Розроблено пропозиції щодо забезпечення системного і поступального розвитку сільськогоспо­дарських обслуговуючих кооперативів. Розглянуто й узагальнено суть державної підтримки кооперації та шляхи її удосконалення, висвітлено й обгрунтовано взаємодію різних видів сільської кооперації. Здійснено розрахунки, пов’язані з плануванням беззбитковості кооперативних підприємств.

Для кооператорів-практиків, наукових працівників, керівників і спеціалістів сільськогосподарських та інших господарських формувань, викладачів, аспірантів і студентів, а також широкого кола читачів, яких цікавить питання кооперації.

   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Навчально-методична робота

Колектив кафедри веде активну навчально-методичну роботу. Навчальний процес забезпечений програмами, методичними розробками, підручниками та посібниками з дисциплін, що викладаються на кафедрі.

З навчальних дисциплін кафедри розроблено навчально-методичні комплекси, які включають у себе навчальні програми, методичні рекомендації та завдання до самостійної роботи, плани і методичні рекомендації до семінарських та практичних занять, тематику та методичні рекомендації з написання доповідей, контрольних робіт. З дисциплін кафедри розроблено тестові завдання для поточного та підсумкового контролю знань.

Викладачами кафедри для досягнення якісної підготовки студентів використовуються різноманітні форми навчання: лекції, ситуаційні ігри, дискусії, практичні та семінарські заняття.

Викладачами кафедри видано понад 200 методичних розробок, в тому числі 10 навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України.

Матеріал навчального посібника спрямований на активне засвоєння базового курсу «Міжнародна економіка» згідно з чинною програмою Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України. Навчальний посібник охоплює питання сутності, основних тенденцій, закономірностей та особливостей функціонування міжнародної економіки в епоху глобалізації. В навчальний посібник також включені навчально-методичні матеріали - словник основних понять, списки рекомендованої літератури до кожної теми курсу. Книга написана на базі значної кількості новітніх статистичних даних.

Видання адресоване студентам і аспірантам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, слухачам шкіл бізнесу, підприємцям, працівникам зовнішньоекономічних відділів фірм і корпорацій, усім, хто цікавиться проблемами функціонування міжнародної економіки. Книга навчить і допоможе зрозуміти, як функціонує сучасна міжнародна економіка.

Учебное пособие посвящено рассмотрению теоретических и практических вопросов развития мирового хозяйства и международных экономических отношений. В первом разделе освещается сущность, современное состояние, проблемы и основные тенденции развития мирового хозяйства. Во втором разделе основное внимание уделяется развитию таких основных форм международных экономических отношений как международная торговля, движение капитала, миграция рабочей силы, международный трансферт технологий и др. В третьем разделе рассматриваются вопросы глобализации, интеграции и транснационализации в мировом хозяйстве.

Издание адресовано студентам и аспирантам всех экономических специальностей, всем, кто интересуется проблемами развития мировой экономики и международных экономических отношений.

.

В учебном пособии показаны, этапы и законы функционирования мирового хозяйства, рассмотрена сущность, основные тенденции и закономерности развития международных экономических отношений в эпоху глобализации. Основное внимание уделено процессам интеграции, транснационализации производства и капитала, глобализации и регионализации, формированию и развитию наднациональных структур, эволюции форм международных экономических отношений. Текст иллюстрирован графиками, рисунками, таблицами, современными статистическими данными, что позволяет более наглядно изобразить динамику международных экономических отношений и использовать книгу в виде эффективного самоучителя. К каждой главе приведены контрольные вопросы, темы рефератов, перечень ссылок и рекомендованной литературы.

Издание адресовано студентам и аспирантам экономических специальностей высших учебных заведений, слушателям школ бизнеса, предпринимателям, работникам внешнеэкономических отделов фирм и корпораций, всем интересующимся проблемами мирового хозяйства и международных экономических отношений.

   

Переход Украины к рыночной экономике открытого типа утвердил экономические отношения в качестве центральной сферы международного сотрудничества. Это предопределило особое значение международных экономических отношений, характер рассмотрения и необходимость тщательного исследования их как на теоретическом, так и на практическом уровнях. Исследование беспрецедентного развития международных экономических отношений убедительно свидетельствует о необходимости широкого включения национальных экономик в мирохозяйственные процессы. Происходит усиление и расширение взаимодействия и взаимозависимости практически всех стран. Четко прослеживается изменение, преобразование элементов существующих экономических систем в новую целостность – международную и всемирную. Осмысление происходящих процессов, их анализ, тенденции развития и представлены в настоящем исследовании.

   

Матеріал навчального посібника охоплює сутність, основні тенденції, закономірності та особливості функціонування міжнародної економіки в епоху глобалізації. Значна увага надається висвітленню процесів інтеграції та транснаціоналізації, еволюції форм міжнародних економічних відносин, галузевої структури міжнародної економіки. Належне місце відведено аспектам інтернаціоналізації та глобалізації.

Видання адресоване студентам і аспірантам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, слухачам шкіл бізнесу, підприємцям, працівникам зовнішньоекономічних відділів фірм і корпорацій, усім, хто цікавиться проблемами функціонування міжнародної економіки.

   

Матеріал навчального посібника спрямований на активне засвоєння базового курсу «Міжнародна економіка» згідно з чинною програмою Міністерства освіти і науки України. Навчальний посібник охоплює питання сутності, основних тенденцій, закономірностей та особливостей функціонування міжнародної економіки в епоху глобалізації. В навчальний посібник також включені навчально-методичні матеріали – словник основних понять, списки рекомендованої літератури до кожної теми курсу. Книга написана на базі значної кількості новітніх статистичних даних.

Видання адресоване студентам і аспірантам економічних спеціальностей вищих навчальних закладів, слухачам шкіл бізнесу, підприємцям, працівникам зовнішньоекономічних відділів фірм і корпорацій, усім, хто цікавиться проблемами функціонування міжнародної економіки. Книга навчить і допоможе зрозуміти, як функціонує сучасна міжнародна економіка.

Контактна інформація

73008

м. Херсон,

Бериславське шосе, 24

1-й навчальний корпус, ауд. 412

т. (0552) 32-69-83