КООРДИНАЦІЙНА ЗУСТРІЧ «МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ 2023»

08 лютого 2023 року завідувач катедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, доктор наук з державного управління, професор, заслужений працівник освіти України Лопушинський І. П. та професор катедри, доктор наук з державного управління, професор,заслужений працівник освіти України М. О. Дурман в режимі відео конференції взяли участь у Координаційній зустрічі «Місцеві бюджети 2023», що проводив Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» спільно з Міністерством фінансів та Державною казначейською службою України.

Цю зустріч було ініційовано представниками органів місцевого самоврядування з метою отримання допомоги та консультацій щодо сучасного нормативно-правового забезпечення процесів формування місцевих бюджетів, а також особливостей їх функціонування в умовах правового режиму воєнного стану. Учасниками Заходу були представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування, експерти різних міжнародних та вітчизняних проєктів, які опікуються питаннями функціонування місцевих бюджетів.

З вітальним словом виступив Габріель Абрамс – керівник Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»). Він розповів, що Проєкт працює не з усіма областями України, проте проблеми, що виникають наразі в органів місцевого самоврядування, практично ідентичні для всіх територіальних громад України, можливо, за винятком окупованих територій. Саме тому сьогоднішнє Зібрання присвячено не тільки інформуванню, але й обміну думками між представниками територіальних громад щодо механізмів, інструментів та процедур вирішення цих проблем.

Денис Улютін, перший заступник Міністра фінансів України, розповів про основні показники Державного бюджету та місцевих бюджетів на 2023 рік. Так, на 2023 рік до місцевих бюджетів планується залучити 421 млрд. грн. Такий розмір визначається, в основному, за рахунок збільшеного нормативу перерахування ПДФО з урахуванням ПДФО від заробітних плат військовиків. Щодо механізму горизонтального вирівнювання: очікувані надходження 29 млрд – базова дотація, 19 – реверсна дотація. Загальний обсяг міжбюджетних трансфертів планується на рівні 185 млрд. грн. 2023 року затверджено новий трансферт – дотацію на відновлення інфраструктури деокупованих територій в обсязі 24 млрд. грн. Розмір Фонду на відновлення об'єктів критичної інфраструктури складає 52 млрд. Проте для використання коштів потрібно затвердити відповідні програми відновлення на місцевому рівні – для пріоретизації видатків на першочергове відновлення.

Тетяна Слюз, Голова Державної казначейської служби України, розповіла про роботу органів Казначейства в умовах воєнного стану. Сьогодні більшість структурних підрозділів працює щодня, оскільки це пов’язано із забезпеченням обороноздатності країни. Велику допомогу в цьому процесі дало переведення на електронну дистанційну систему обслуговування казначейських рахунків. В умовах воєнного стану ця система довела свою ефективність, особливо щодо роботи з місцевими бюджетами тимчасово окупованих територій. Як рекомендації для територіальних громад, було надано пораду розміщувати тимчасові вільні кошти (якщо вони є) не на депозитних рахунках у державних банках, а через розміщення в державних облігаціях. По-перше, це дає більший дохід, а по-друге – працює на нашу Перемогу.

У ході дискусії учасники Зустрічі також обговорили актуальні питання реалізації місцевих бюджетів, їх основні пріоритети та виклики реалізації 2023 року, а також вирішення нагальних проблем у сфері бюджетної політики на місцевому рівні.

Захід було організовано Українським кризовим медіа-центром у межах проєкту «Комунікаційна підтримка територіальних громад України у вдосконаленні координації та інформаційно-роз’яснювальної роботи», що став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу.