Монографії

Концептуальні підходи та механізми стимулювання розвитку соціально-економічних систем та суб’єктів ринку: монографія (2023)

ISBN 978–617–7941–94–0 (електронне видання)

УДК 338.1

Концептуальні підходи та механізми стимулювання розвитку соціально-економічних систем та суб’єктів ринку: монографія/ за заг. ред. Н. В. Шандової. – Херсон : Книжкове видавництво ФОП Вишемирський В. С., 2023. – 362 с.

У монографії представлені напрямки досліджень і основні результати напрацювань науковців, які виконані у межах роботи над темою дослідження «Відновлення та модернізація економічних процесів і систем в умовах глобальної нестійкості» (державний реєстраційний № 0123 U 101497 від 07.03.2023 р.).

В результаті проведеного дослідження розширено область існуючих теоретичних підходів до розуміння аспектів трансформації економічних процесів та систем, економічного потенціалу відновлення конкурентних переваг соціально-економічних систем; розроблено прикладні рекомендації щодо управління розвитком суб’єктів ринку, формування механізмів стимулювання розвитку соціально-економічних систем та суб’єктів ринку; оприлюднено результати науково-дослідницьких робіт та акумульовано знання задля поліпшення якості підготовки фахівців економічних спеціальностей.

Монографія орієнтована на широке коло фахівців, науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти економічних та управлінських напрямків підготовки, усіх, хто цікавиться питаннями розвитку соціально-економічних систем та суб’єктів ринку.

Методи та інструменти аналізу і прогнозування ринкової ситуації в забезпеченні стійкості суб’єктів господарювання (2021)

Методи та інструменти аналізу і прогнозування ринкової ситуації в забезпеченні стійкості суб’єктів господарювання: монографія / за заг. ред. Н. В. Шандової. – Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2021. – 280 с.

ISBN 978-966-289-469-1

В монографії представлені результати дослідження методів та інструментів аналізу і прогнозування ринкової ситуації в забезпеченні стійкості суб’єктів господарювання: визначено аспекти трансформації ринків та нових факторів конкурентоспроможності; розкрито сутність економічної безпеки багаторівневої економіки; досліджено сучасні методи й інструменти аналізу й прогнозування; визначено форми забезпечення сталого розвитку суб’єктів підприємництва.

Монографія орієнтована на широке коло економістів та управлінців-практиків, науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти економічних та управлінських напрямків підготовки, усіх, хто цікавиться питаннями забезпечення стійкості суб’єктів господарювання.

Розвиток підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища: управління, реалізація та перспективи: монографія / за заг. ред. д.е.н., проф. Шарко М.В. (2019)

Монографія присвячена комплексному дослідженню теоретико-методологічних і прикладних основ економічного розвитку підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища. Розкрито сутність і еволюцію понятійно-категоріального апарату теорії стійкого розвитку промислових підприємств. Визначені принципи інтеграції та кооперації в умовах конкурентного середовища. Обґрунтовано концептуально-методологічні засади інтелектуалізації наукових досліджень при формуванні економічного розвитку підприємств. Здійснено аналіз сучасного стану управління діяльністю підприємств в умовах нестабільного зовнішнього середовища та інформаційної складової управління економічною безпекою підприємств. Запропоновано вимоги до компетентностей фахівців. Визначено форми реалізації та перспективи розвитку підприємств в умовах нестабільного зовнішнього середовища.

Монографія орієнтована на широке коло спеціалістів, фахівців, керівників, науковців, аспірантів і студентів економічних спеціальностей, усіх, хто цікавиться питаннями організації та управління розвитком підприємств.

Шарко М.В. Управління економічним розвитком інноваційної діяльності в умовах нестабільного зовнішнього середовища: монографія (2018)

Досліджено сутність управління економічним розвитком виробництва в умовах динамічних змін зовнішнього середовища. Вивчено досвід і практику управління підприємствами в контексті їх інноваційного розвитку. Представлена методологія використання інформаційних технологій при управлінні інноваційним розвитком в умовах невизначеності і ризику.

Розглянуто функції інжинірингу та аутсорсингу як пріоритетних напрямків розвитку виробництва. Представлена ​​реалізаційна структура трансформації інноваційного потенціалу підприємств в ефективні управлінські рішення та результати. Виконана ідентифікація сценаріїв і стратегій управління економічним розвитком підприємств харчової промисловості, транспорту, підприємств сфери послуг і туристичного бізнесу в загальнодержавному і регіональному аспектах. Представлені причинно-наслідкові зв'язки структуроутворюючих елементів економіки знань при побудові організаційних структур, заснованих на інноваціях і високих технологіях. Виконано класифікацію та систематизацію стратегій трансформації знань в економічні результати при змінюються зовнішніх умовах.

Структурна модернізація економіки: прогнозні сценарії та перспективи розвитку регіону: колективна монографія (2018 р.)

В колективній монографії авторами досліджено питання фінансування соціально-економічного розвитку об’єднаної територіальної громади, діагностика поточного стану та напрямки розвитку виробництва в концепції економічного розвитку, моделювання управління інформаційним потенціалом складних економічних систем в умовах ризику, реалізаційна структура трансформації інноваційного потенціалу в ефективні управлінські рішення і результати.

Розглянуто елементи наукової новизни щодо стимулювання економічної активності регіону, підвищення ефективності підприємств на основі збалансованої системи показників і алгоритму управління самоуправлінським потенціалом співробітників, інтелектуалізацією управління і інноваційної політики нарощення потенціалу підприємств.

Концептуальні положення монографії можуть бути використані у навчальному процесі в рамках навчальних курсів для студентів, аспірантів та викладачів.

Концепція економічного розвитку та інноваційної активності підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища: монографія / Н.В. Гусаріна (2017 р.)

В монографії досліджено концепцію економічного розвитку та інноваційної активності підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища. Вивчено досвід і практику управління підприємствами в контексті їх інноваційного розвитку. Представлено методологію використання інформаційних технологій при управлінні інноваційним розвитком в умовах динамічних змін зовнішнього середовища. Наведено причинно-наслідкові зв'язки структуроутворюючих елементів економіки знань при побудові організаційних структур, заснованих на інноваціях і високих технологіях. Визначено показники, які впливають на інноваційну активність в Україні і виявляють загальну позитивну тенденцію зростання, що свідчить про розуміння проблеми підвищення інноваційної діяльності як єдиної альтернативи економічного зростання. Монографія розрахована на науковців, аспірантів і викладачів, а також керівників і спеціалістів, які вивчають напрями економічного розвитку та інноваційну діяльність підприємств.

Управління економічними процесами та інноваційниї розвиток промислових підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища: колективна монографія (2017 р.)

Досліджено досвід та практику управління промисловими підприємствами в контексті їх інноваційного розвитку. Виконана ідентифікація сценаріїв та стратегій управління економічним розвитком підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища у загальнодержавному і регіональному аспектах. Розроблено методологію регулювання якості випускаємої продукції в умовах багатокритеріальності і неоднозначності факторів, які впливають на конкурентоспроможність продукції шляхом інноваційних трансформацій в структурі управління, що суттєво зменшує роль матеріально-ресурсних компонентів виробництва і підвищує роль інтелектуальної складової підприємства.

Колективна монографія написана в межах держбюджетної науково-дослідної роботи «Економічний розвиток підприємств на основі управління інноваційною діяльністю в умовах нестабільного зовнішнього середовища» (державний реєстраційний номер 0117U004295). Монографія розкриває широкий спектр проблем управління економічними процесами та інноваційний розвитком промислових підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища.

УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ У СУЧАСНИХ УМОВАХ: колективна монографія (2016 р.)

Досліджено концептуальні підходи та сучасні методи дослідження управління конкурентоспроможністю сучасних підприємств. Розглянуті організаційно-економічні заходи щодо досягнення конкурентних переваг. Представлено досвід і практику з управління конкурентоспроможністю підприємств в різних сферах економіки. В монографії викладаються математичні основи інформаційно-аналітичного забезпечення управління конкурентоспроможністю підприємств. Розглянуто питання управління сталістю функціонування виробництва в умовах конкурентного ринку.

Монографія розкриває широкий спектр проблем, націлених на підвищення ефективності суспільного виробництва.

Формування сталого розвитку економіки: колективна монографія (2014 р.)

Розглянуто інноваційний потенціал як основу успішної комерційної діяльності підприємства. проаналізовано ефективність управлінських рішень на виробничих підприємствах Херсонської області. Охарактеризовано реалізаційну структуру задач прийняття рішень у процесі управління інноваційною діяльністю за умовах невизначеності. Обґрунтовано фактори стимулювання інноваційної діяльності як інструмент підвищення конкурентоспроможності економіки. Здійснено моніторинг інноваційної діяльності промислових підприємств України. Змодельовано байєсівський підхід до управління витратами взуттєвого підприємства щодо визначення рівня прибутку. Досліджено гарантування економічної безпеки підприємства. Вивчено застосування сучасних інформаційних технологій дистанційного навчання під час викладання економічних дисциплін. Наведено вимоги до підготовки фахівця з економіки підприємства.

Формирование инновационного потенциала предприятий: монография (2013 г.)

Досліджено сутність і структуру еволюційних категоріальних понять і характеристик інноваційної діяльності. Розглянуто роль інтелектуалізації та компетенцій персоналу в забезпеченні інноваційної активності підприємства. Висвітлено теоретико-методологічні аспекти інноваційного розвитку виробництва, діагностики поточного стану виробництва і вибору пріоритетних напрямків його розвитку. Розглянуто питання управління стійкістю функціонування виробництва в умовах конкурентного ринку, методичний інструментарій і практичні рекомендації з управління інноваційною діяльністю підприємств в умовах динамічних змін зовнішнього середовища. Викладено математичні основи формування ефективних організаційно-правових структур. Представлені досвід і практика управління підприємствами в контексті їх інноваційного розвитку.

Управление развитием инноваций в промышленном производстве: монография (2009 г.)

Висвітлено теоретико-практичні питання інноваційного розвитку промисловості і його пріоритетні напрямки. Дана змістовна характеристика інновацій та інноваційних процесів, розглянуті питання сучасного розвитку інноваційної сфери економіки, фінансування інновацій, ініціювання інноваційної діяльності (ІД) та оцінювання її ефективності. Увага приділена питанням управлінських процедур ІД виробництва на базі використання сучасних інформаційних технологій. Обґрунтовано методи регулювання ІД, науково-технологічна політика, аналітичні матеріали Держкомстату, аналітичні і прогнозні розрахунки. Описано організаційно-економічний механізм управління ІД в контексті побудови і реалізації моделей управління конкурентоспроможністю продукції.

Концептуальные основы инновационного развития экономики Украины: теоретико-методологические аспекты / М.В. Шарко (2005 г.)

Монографія присвячена узагальненню теоретичних і методологічних розробок зі створення концептуальних положень інноваційного розвитку економіки України, виявлення загальних труднощів, перспектив і напрямків інноваційно-інвестиційної діяльності, побудови математичних моделей у вигляді системи взаємопов'язаних рівнянь, що враховують фактори виробництва і національного багатства. Розглянуто механізми управління складними виробничими системами. Виконано формалізацію процесів розвитку і вирішення проблемних ситуацій при внесенні в виробничий процес збурюючих впливів, викликаних інноваціями на основі встановлення системоутворюючих причинно-наслідкових зв'язків.