Головна

Структура / Кафедри університету / Фінансів, обліку та оподаткування / Наукова робота студентів / - «Фінансовий простір» (спеціальність 072) / Засідання / ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОЇ НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМНОЇ ГРУПИ «ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР» СПЕЦІАЛЬНОСТІ 072 «ФІНАНСИ, БАНКІВСЬКА СПРАВА, СТРАХУВАННЯ ТА ФОНДОВИЙ РИНОК»

ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОЇ НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМНОЇ ГРУПИ «ФІНАНСОВИЙ ПРОСТІР» СПЕЦІАЛЬНОСТІ 072 «ФІНАНСИ, БАНКІВСЬКА СПРАВА, СТРАХУВАННЯ ТА ФОНДОВИЙ РИНОК»

26 грудня 2023 року відбулося чергове засідання студентської наукової проблемної групи «Фінансовий простір» спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок». Засідання було проведено під керівництвом д.е.н., професора, завідувача кафедри фінансів, обліку та оподаткування Лариси СІДЕЛЬНИКОВОЇ.

Основною метою зустрічі стало обговорення результатів досліджень студентів 2 курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Сергій ЩЕРБИНА представив доповідь на тему: «Майнові податки в системі доходів місцевих бюджетів».

Майнові податки мають тривалу історію та важливе фіскально-економічне значення в країнах з ринковою економікою. Оскільки, відповідно до чинного податкового законодавства України податок на майно віднесено до місцевих податків і зборів, всі надходження від його сплати зараховуються до бюджетів територіальних громад. Виконання дохідної частини місцевих бюджетів у 2020-2022 роках відбувалося в суперечливих умовах, адже економічна криза, спродукована спочатку карантинними обмеженнями внаслідок пандемії COVID-19, потім - ескалацією військових дій на території нашої країни, об’єктивно зумовили сповільнення темпів зростання доходів.

Дослідження місця та значення майнового оподаткування у системі доходів місцевих бюджетів засвідчили його важливість у фінансуванні місцевої інфраструктури територіальних громад, що вимагає подальшого реформування податку на майно у контексті активізації регулювального потенціалу та зміцнення фінансової бази місцевих самоврядних колективів у частині виконання власних бюджетних повноважень. Для посилення фіскальної ефективності майнових податків необхідно акцентувати на поліпшенні їх адміністрування та розширенні бази оподаткування транспортного податку.

Анастасія ГОЛОВА презентувала учасникам засідання дослідження на тему: «Податкові надходження в системі доходів Державного бюджету України».

Податки є основним джерелом наповнення бюджету на державному та місцевому рівнях. Завдяки податковим надходженням держава може виконувати покладені на неї функції та гарантувати виконання видаткових статей Державного бюджету України. Сьогодні в умовах повномасштабного військового вторгнення рф на територію нашої держави питання формування доходів державного бюджету набувають особливо гострого значення.

Склад, структура та обсяги податкових надходжень держави не є сталими. Залежно від пріоритетів стратегії розвитку країни, стану національної економіки та інших чинників структура системи податкових надходжень протягом часу зазнає суттєвих змін.

Наразі податкова система України залишається недосконалою. Основними її недоліками залишаються: нерівномірність і несправедливість розподілу податкового навантаження; перетворення податкової системи у чинник пригнічення економічного зростання та інвестиційної активності, стимулювання ухилення від сплати податків і відтік капіталів за кордон; проблема подвійного оподаткування; нестабільність податкового законодавства.

У ході обговорення доповідей учасники засідання активно дискутувалося питання змін пріоритетів податкової політики під час воєнного стану та їхній вплив на економічну активність.

Запропоновані учасниками дискусії напрямки реформування податкового законодавства сприятимуть підвищенню ефективності вітчизняної податкової системи та реалізації політики зайнятості, впливатимуть на розподіл доходів у напрямі забезпечення справедливості, а також створюватимуть бар’єр для використання тіньових схем сплати податків.

На завершення засідання було анонсовано тематику подальших зустрічей наукової проблемної групи. Подібні заходи демонструють потужний науковий потенціал нашої творчої молоді, вчать бути небайдужими до долі України та сприяють формуванню професійних компетентностей майбутніх фахівців.