Головна

Структура / Кафедри університету / Хімічних технологій, експертизи та безпеки харчової продукції / Новини кафедри / Екскурсія студентів кафедри ХТЕБХП до ТОВ «Таврія Агроінвест» м. Нова Каховка

Екскурсія студентів кафедри ХТЕБХП до ТОВ «Таврія Агроінвест» м. Нова Каховка

В рамках серії виїзних практичних занять кафедрою хімічних технологій, експертизи та безпеки харчової продукції 8 квітня 2021 року було організовано та здійснено екскурсію до провідного підприємства виробництва соєвої олії України ТОВ «Таврія Агроінвест» м. Нова Каховка.

Екскурсію відвідали викладачі кафедри ХТЕБХП Сарібєкова Д.Г., Салєба Л.В., Куник О.М., Юрова Т.А., Рацук М.Є., Гаргаун Р.В., Морозова О.М., Семешко О.Я. і двадцять два студенти, які навчаються за спеціальностями 161 Хімічні технології та інженерія (ОП Хімічні технології харчових добавок та косметичних засобів) і 181 Харчові технології (ОП Технологічна експертиза та безпека харчової продукції).

За даними асоціації «Укроліяпром» за січень-лютий 2021 року в Україні виробили 33,92 тис. т нерафінованої соєвої олії. У ТОП-5 провідних виробників зазначеної продукції в Україні у 2020 році увійшли:

• «Катеринопільський елеватор» (МХП) – 17,4%;

• «Глобинський переробний завод» («Астарта-Київ») – 16,9%;

• «Транзпостач» – 15,5%;• «Елеватор Буд Інвест» – 8,8%;

«Таврія Агроінвест» – 7,2%.

Серед основних продуктів переробки – соєва олія, соєвий шрот, соєве молоко. Основна маса соєвих бобів надходить на виробництво масла і шроту, набагато менше виробляється соєвих молочних продуктів.

ТОВ «Таврія Агроінвест» має потужності для виробництва соєвої олії близько 700 тонн на добу. Соєва олія практично в повному обсязі йде на експорт у Китай та країни Європи, в той час як шрот затребуваний як на зовнішніх ринках, так і в Україні.

На підприємстві радо вітали майбутніх фахівців з хімічних технологій та інженерії, а також з експертизи та безпеки харчової продукції. Після обов’язкового вхідного інструктажу з охорони праці, проведеного головним інженером виробництва Павлом Вікторовичем, відбулося знайомство зі структурою підприємства, роботою елеватора, основних цехів та технологією одержання соєвої олії, шроту та оболонки, харчової лабораторії з аналізу вхідної зернової сировини та хімічної лабораторії аналізу готової продукції,. Екскурсію територією підприємства та лабораторіями провела начальник лабораторії Язлієва Галина Володимирівна.

ТОВ «Таврія Агроінвест» виробляє гідратовану соєву олію для харчових і технічних цілей, гранульований соєвий шрот та оболонку, що містить до 50% протеїнів і незамінних амінокислот, для виробництва кормових продуктів для годівлі сільськогосподарських тварин.

Соєва олія насичена вітамінами і мінералами, її застосовують при виготовленні маргарину, майонезу та хлібобулочних виробів. Соєвий шрот одержують в процесі екстракції олії, з розплющених зерен сої (пелюсток). Його можна використовувати в якості сировини для одержання соєвого борошна, замінника тваринних білків при виробництві ковбасних, хлібобулочних, кондитерських продуктів; ізоляту і концентрату, які використовують у спортивній дієті. Крім того, всім відомі властивості соєвого молока, яке багате рослинними протеїнами і не містить холестерину.

Студенти наочно побачили пункт приймання сировини, пульт керування процесом забору сировини, силоси для шроту, ємності для зберігання олії, норії, ознайомились з технологічним процесом, змогли відчути органолептично (на дотик та запах) почуті на лекціях в університеті терміни: «пелюстки» сої, місцела, гранульований шрот, оболонка.

Технологічний процес обробки сої складається з таких основних стадій.

1. Сортування і очищення соєвих бобів від сторонніх домішок: стебла, листя, оболонки плодів, насіння бур’янів, землі, а також пошкоджених бобів. Наявність домішок знижує продуктивність технологічного устаткування і збільшує його зношення. Процес очищення відбувається на зерноочисних агрегатах і комплексах з використанням потоків повітря і наборів сит. Оскільки насіннєва оболонка тендітна, очищати її слід дуже обережно.

2. Сушіння сировини методом активного вентилювання в бункерах.

3. Підготовка сировини до вилучення олії: подрібнення і сплющення бобів та гідротермічна обробка.

4. Екстракція олії з «пелюсток» соєвих бобів за допомогою органічного розчинника – гексану в екстракторах. В результаті отримують місцелу, з якої видаленням гексану одержують олію та шрот (знежирений залишок з високим вмістом білка). Гексан використовують за замкнутим циклом. Олію направляють у цех на гідратацію для видалення фосфоліпідів.

Студенти ознайомились з методами, які застосовують у лабораторіях підприємства, та роботою сучасного устаткування з визначення показників якості вхідної сировини та готової продукції.

Зернова лабораторія оснащена приладом для автоматичного відбору середньої проби вхідної сировини, устаткуванням для визначення органолептичних та фізичних показників якості. Студенти прийняли участь у визначенні фракцій зерна пошкодженого, недозрілого, зіпсованого та зараженого шкідниками. У хімічній лабораторії підприємства студенти ознайомились з методом визначення якості готової продукції за допомогою Інфрачервоного універсального аналізатора Perten DA 7250. Студентів та викладачів приємно вразило оснащення лабораторії сучасними високоточними приладами.

Інфрачервоний універсальний аналізатор Perten DA 7250 працює за принципом спектрофотометра. Вимірювання проводиться в ближній інфрачервоній області спектра. Прилад менше ніж за одну хвилину визначає кількість вологи, клітковини, жиру, протеїну, фосфору і золи у широкому спектрі зернових і олійних культур, а саме: пшениця, жито, рис, ячмінь, овес, кукурудза, соєві боби, ріпак, а також в готовій продукції - шрот соєвий, оболонка соєва, як розсипних, так і гранульованих, в залежності від налаштування калібрувальних рівнянь.

Крім того в хімічній лабораторії проводяться визначення масових часток компонентів в пробах соєвої олії, соєвого шроту та оболонки за класичними методами за допомогою сучасного обладнання: загального азоту методом Кьєльдаля, жиру методом Сокслета, вологи методом висушування, золи методом спалювання у муфельній печі, кислотності титруванням, визначення температури спалаху та кількості фосфатидів.

Якісна підготовка фахівців кафедрою ХТЕБХП підтверджена виробництвом. Так, в лабораторії ТОВ «Таврія Агроінвест» працює магістр спеціальності 161 Хімічні технології та інженерія ОП «Хімічні технології харчових добавок та косметичних засобів» Наталя Мелехова.

Дякуємо за цікаву та плідну екскурсію і сподіваємося на подальшу співпрацю!

Бажаємо підприємству і його співробітникам успіху та стабільної роботи!